Gündem Haberleri

  Bir ipucu bir teknik

  Ersan Atakan eatakan@hurriyet.com.tr
  10.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Biraz bilgi ve deneyimle değerli anlarınızı daha güzel ve etkili bir şekilde ölümsüzleştirmeniz mümkün. İşte basit, ama doğru kullanıldığında en iyi sonucu almanıza yarayacak iki çekim tekniği.

  Sarsıntısız ve net çekim için tutuş şekilleri

  Keskin ve temiz fotoğrafların çekimi her ne kadar ışık ortamına bağlı olsa da, dikkat edilmesi gereken basit kuralları bilmekte de fayda var. İşin sırrı makinenizi sağlam ve doğru bir şekilde kavramak ve duruş biçiminizi ayarlamaktan geçiyor. Bu noktada kullandığınız makinenin modeline ve büyüklüğüne göre bazı değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak doğru bir tutuş için, sol elinizin avuç içiyle makinenizin gövdesini alttan dengede olacak şekilde sağlamca tutmak ve sağ elinizle de kavradıktan sonra, parmağınızla deklanşöre nefesinizi tutarak sarsmadan basmak, size sarsıntısız doğru çekimler için yardımcı olacaktır.

  Sarsıntısız çekimler için kollarınızın birini vücudunuza sabitlemeyi, bir duvara dayanarak destek almayı, makinenizi sabit ve yüksek bir objenin üzerine koymayı da deneyebilirsiniz. Tabii bu konuda üçayak kullanmak size daha rahat çekim imkanları sunacaktır. Oturarak, dizinizin üzerine çömelerek çekim yapmak, farklı ve zengin sonuçlar veren, rahat çekim imkanları sağlayacaktır. Makinenizin güvenliği açısından, taşıma ipini boynunuza takmaya ya da bir bileğinize dolamaya alışmakta da fayda var.

  Üçte Bir Kuralı ya da Altın Kesim Kuralı

  Fotoğraf karenizi oluştururken kompozisyonunuzu doğru şekilde saptamak ve çekim yapacağınız objeyi doğru yerleştirmek, kaliteli ve çarpıcı bir sonuç için çok önemli. Bu konuyla ilgili size yardımcı olacak tekniklerden biri "Üçte Bir Kuralı" ya da "Altın Kesim Kuralı"dır. Bu kurala göre görüntü alanını, bakaç ya da ekran üzerinde hayali olarak, yatay ve dikey şekilde eşit aralıklı iki çizgiyle, üçer eşit parçaya bölmeniz gerekmektedir. Doğruların kesiştiği yerlerde oluşan noktalar, ilgi merkezi yerleştirmek için en uygun noktalar olarak size doğru bir kompozisyon hazırlamada yardımcı olacaktır.

  Kuralın kullanımı için bazı örnekler verecek olursak; manzara fotoğraflarında ufuk çizgisini yatay olarak, kompozisyonda yer alan ilgi alanına göre yukarı ya da aşağı yatay kesişim alanına yerleştirmek, ufuk çizgisini merkezi yerleştirmekten çekinmek gerekmektedir. Portre fotoğraflarında da, objeyi kesişim noktalarından birine yerleştirdikten sonra bakış yönünü oluşturan boş alanı da diğer kalan üçte ikilik kısıma yerleştirmek gerekecektir. Çekim alanında iki ilgi merkezi varsa, bunları çaprazlama yerleştirmek karenizi daha ilgi çekici kılacaktır.

  Sonuç olarak fotoğrafın ilgi merkezi ve yardımcı öğeler, kompozisyonun doğasını bozmayacak ve zorlama olmayacak bir şekilde kesişim noktalarından hangisine uyuyorsa öyle yerleştirilmelidir. Bu ve benzeri kuralları doğru ve pratik bir şekilde kullanmak, şüphesiz zamanla tecrübe kazandıkça daha da kolay olacaktır.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı