Gündem Haberleri

  Bir intihar saldırısı daha

  Hürriyet Haber
  09.12.2001 - 13:43 | Son Güncelleme:

  İsrail`in Hayfa kentinde bir intihar saldırısı daha düzenlendi. İsrail, 10 kişinin yaralandığı saldırıya karşılık vereceğini açıkladı.

  Üzerindeki bombayı bir otobüs durağı yakınlarında patlatan Filistinli ``kamikaze`` yaralı olarak kurtuldu, ancak olay bölgesindeki iki polis memuru tarafından vurularak öldürüldü.  Yetkililer, çoğu hafif olmak üzere 10 kişinin yaralandığını belirtti.

  Patlamanın meydana geldiği otobüs durağını, pazarları askerler kışlalarına dönmek için kullanıyorlar.

  Güvenlik yetkililerine göre, bir polis memuru, Filistinli eylemcinin hareketlerinden şüphelendi. Eylemci, fark edildiğini anlayınca bombayı muhtemelen eylem yapmayı planladığı yere ulaşamadan patlattı.

  Hayfa`da geçen pazar düzenlenen intihar saldırısında ise 15 kişi ölmüş, İsrail bunun üzerine Batı Şeria ve Gazze`de Filistin hedeflerini vurmuştu.                                      

  İSRAİL, MİSİLLEME YAPACAK

  İsrail ordusu, bu sabah Hayfa`da girişilen intihar saldırısına misilleme yapacak.
  Başbakanlıktan bir yetkili, AFP muhabirine, ``Ordu, Hayfa`daki intihar saldırısına sert şekilde misilleme yapacak`` dedi.

  Hayfa`da geçen hafta 15 kişinin öldüğü intihar saldırısından sonra İsrail ordusu, Batı Şeria ve Gazze`de Filistin hedeflerini vurarak misillemede bulunmuştu.

  ŞARON: OPERASYONLARIMIZI ARTIRABİLİRİZ

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron, intihar saldırılarının ardından Batı Şeria ve Gazze`de askeri operasyonları artırabileceklerini açıkladı.

  Şaron, Hayfa`da bugün 10 kişinin yaralandığı intihar saldırısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Operasyonlarımızı bitirmedik.Olaylara bakıldığında faaliyetlerimizi artırabiliriz" dedi.

  ŞARON: ARAFAT`LA İLGİLİ HENÜZ BİR KARAR VERMEDİM

  Bu arada Şaron, Filistin Lideri Yaser Arafat`ın devrilmesinin uygun olup olmayacağı konusunda henüz bir karar vermediğini belirtti.

  Şaron, Newsweek Dergisi`ne yaptığı açıklamada, Arafat ile bir anlaşmaya varılacağına inanmanın zor olduğuna dikkati çekerek ``Şu aşamada, bu konuda henüz bir karar almış değiliz`` dedi. Şaron, ``Filistin Yöneimi bünyesinde Arafat`tan daha pragmatik kişiler bulunduğunu`` kaydetti.

  Başbakan Şaron, Arafat`ın, topraklarındaki durumu kontrol edebileceğini belirterek ``Eğer bunu yapmazsa, biz yaparız. Gerekli tutuklamaları yapmazsa, biz yaparız`` dedi.  
     
  ARAFAT`IN YURTDIŞINA ÇIKIŞI KISITLANABİLİR
       
  Öte yandan, adını vermeyen İsrailli yüksek düzey bir yekili, Arafat`ın yurtdışına çıkışını engelleme haklarının saklı olduğunu belirtti.

  Yetkili, ``Arafat`ın tüm seyahat talepleri incelenecektir, bölgedeki duruma göre bu talepleri kabul etme veya reddetme hakkımız saklıdır. Arafat, terörizme karşı ciddi olarak mücadele etme kararı aldığı zaman durumu yeniden değerlendireceğiz`` dedi.

  FİLİSTİN YÖNETİMİ HAYFA SALDIRISINI KINADI  
     
  Özerk Filistin yönetimi, İsrail`in Hayfa kentinde bu sabah düzenlenen saldırıyı kınadı.

  Filistin hükümet sekreteri Ahmed Abdurrahman, AFP muhabirine demeç verdi ve ``Bu saldırıyı kınıyoruz. Sorumlularını bulup adalet önüne çıkaracağız`` dedi.

  Sekreter, Hayfa saldırısının, ``Filistin halkını hedef alan İsrail saldırılarının sonucu`` olduğunu da söyledi.

  İSRAİL, DÖRT FİLİSTİN POLİSİNİ ÖLDÜRDÜ
     
  İsrail askerleri, dün gece Batı Şeria`da dört Filistin polisini öldürdü.

  Filistin güvenlik yetkililerinin açıklamasına göre, Batı Şeria`nın kuzeyindeki Anabta kasabasında İsrail askerlerinin ateşiyle vurulan dört polis öldü. Anabta yakınlarındaki Ramim kasabasında da operasyon yapan askerler, özellikle Filistin lideri Yaser Arafat`ın özel muhafızbirliği 17. Güç`e ait bir binayı bastılar, birçok Filistinliyi tutukladılar.

  İsrail ordu sözcüsü operasyonu doğruladı ve operasyonun ``terörist faaliyetlere karışan Filistinlileri tutuklamak`` amacıyla yapıldığını söyledi.

  BATI ŞERİA`DA FİLİSTİNLİ TAKSİCİ ÖLDÜRÜLDÜ

  Bu arada, Batı Şeria`da bugün Filistinli bir taksici İsrail tankının açtığı ateşle vurularak öldü.

  Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, 36 yaşındaki Mervan Vanas, Cenin kasabasının güney girişi yakınlarında İsrail tankından açılan ateşle göğsünden vuruldu.

  Böylece 14 aydır süren 'İntifada'da ölenlerin sayısı, 1063`e yükseldi.

  İSRAİL ORDUSU, BATI ŞERİA`DA İKİ KÖYÜ İŞGAL ETTİ
     
  İsrail ordusu, bu gece yarısı, Filistin yönetiminde bulunan Batı Şeria`nın kuzeyindeki Tulkarem kentinin doğusunda bulunan Filistin köyleri Anabta ile Ramim`i işgal etti.

  Filistinli görgü tanıkları, tanklar eşliğindeki piyade birliğinin,özellikle Filistin Lideri Yaser Arafat`ın seçkin koruma birlikleri olan ``Güç 17``ye ait binaları işgal ettiğini ve Filistinlileri gözaltına aldığını belirtti.

  HAMAS YANDAŞLARI FİLİSTİN POLİSLE YİNE ÇATIŞTI
     
  Aşırı dinci Hamas militanları, bugün Filistin güvenlik güçleriyle yine çatıştı.  Militanlar, Gazze yakınlarındaki Şati mülteci kampında bir Hamas üyesini tutuklamak isteyen polislere taşla saldırdılar. Bir polis memuru yaralandı, iki polis aracı hasar gördü. Güvenlik güçleri, eylemcileri dağıtmak için havaya ateş açtı.

  Bu olaydan sonra da cami önünde toplanan 300 kişilik bir grup, yakınlardaki karakola saldırdı. Karakolu taş yağmuruna tutan eylemcileri dağıtmak için, polis yinehavaya ateş açtı.

  Özerk yönetim, İsrail`in baskısı üzerine, İsrail`deki kanlı intihar saldırılarından sonra, başta Hamas olmak üzere aşırı uçlara karşı tutuklama operasyonlarına girişiyor. Bu da çatışmalara yol açıyor.

  ÖLÜ SAYISI 13`E YÜKSELDİ
     
  Öte yandan, İsrail televizyonu, Kudüs`te geçen hafta düzenlenen intihar saldırılarında ağır yaralanan 17 yaşındaki bir İsraillinin öldüğünü bildirdi.

  Bu son ölümle birlikte, saldırılarda ölenlerin sayısı intihar eylemcileri dahil 13`e yükseldi.
     
  ABD`LİLERİN KAMUOYU ARAŞTIRMASI
     
  Bu arada, Newsweek dergisinde yayımlanan bir kamuoyu araştırmasında, ``Amerikan halkının yüzde 63`lük bir kesiminin, Arafat`ın barışın önünde bir engel teşkil ettiğine, yüzde 18`lik bir kesimin ise Arafat`ın barışı istediğine`` inandığı ortaya çıktı.

  Kamuoyu araştırmasında ayrıca ``yüzde 35`lik bir kesimin, Ariel Şaron`un barışın önünde bir engel teşkil ettiğine, yine aynı oranda bir kesimin ise Şaron`un barış için Filistinlilerle görüşmeleri sürdürmeye kararlı olduğuna`` inandığı ortaya çıktı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı