GeriGündem Bir haftada 712 evsiz toplandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir haftada 712 evsiz toplandı

İstanbul'da son bir hafta içinde 712 evsiz sokaklardan toplanarak koruma altına alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, soğuk hava dalgasının Türkiye'nin batı bölgelerini etkilemeye başladığı günlerde Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) kararıyla sokakta yaşayan evsizleri toplamaya başlayan ekipler, evsiz vatandaşları ilk olarak Yenikapı'daki 2. kademe barınma merkezinde ağırladı.

Hava koşullarının sertleşmeye başlamasıyla birlikte Alibeyköy Tevfik Aydeniz Spor Salonu'nu evsizlere açan belediye, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığının koordine ettiği çalışmalarda bir hafta içinde 712 evsize müdahale etti.
Getirildikleri spor salonunda doktor kontrollerinin ardından kişisel bakımları ve temizlikleri yapılan evsizlerin, yeni kıyafetlerini giydikten sonra karınları da doyurularak merkeze girişleri yapıldı.

Bu evsizlerden 36'sı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından memleketlerine gönderildi. Aileleri tarafından arandıkları tespit edilen 9 vatandaş, ailelerine teslim edildi. Ön muayene sonucu hastaneye sevk edilen 7 evsizin tedavisi sürerken, 3 kişi kaldıkları sosyal kurumlara gönderildi.

Evsizleri toplama ve barındırma çalışmaları, AKOM'un alacağı ikinci bir karara kadar devam edecek.
2004 yılından bu yana ağır kış şartlarında evsizleri toplayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalar çerçevesinde bugüne kadar toplam 1773 evsiz vatandaşı donmaktan kurtardı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle