GeriGündem Bir günde 120 sevgili uçtu helikopteriniz boş yatmasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir günde 120 sevgili uçtu helikopteriniz boş yatmasın

Bir günde 120 sevgili uçtu helikopteriniz boş yatmasın
refid:8827953 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin ilk ’helitaksi’ şirketlerinden birini kuran Esas Holding’in Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, Türkiye’de toplam sivil helikopter sayısının sadece 32 olduğunu belirterek, "Bizim şirketimiz Medair’in 3 helikopteri var. Helikopter ulaştırmasında turizmden, her tür acil ulaşım ihtiyacına kadar her konuda talep hızla yükseliyor. Sadece Sevgililer Günü’nde 60 çift helikopterle uçtu. Helikopter sahibi işadamlarına sesleniyorum; sizin helikopter boş yatmasın getir çalıştıralım" dedi.

ESAS Holding Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, özel helikopteri olan işadamlarına seslenerek, "Bizim şirketimiz Medair’in 3 helikopteri var. Helikopter ulaştırmasında turizmden, her tür acil ulaşım ihtiyacına kadar her konuda talep hızla yükseliyor. Helikopter sahibi işadamlarına sesleniyorum; sizin helikopter boş yatmasın getirin çalıştıralım" dedi. Geçen Sevgililer Günü’nde 60 çiftin helikopterle uçtuğunu söyleyen Emine Sabancı Kamışlı, yeni aldıkları Bell 206 L-4 tipi helikopterin tanıtım toplantısına katıldı. Kamışlı, 2006 Mayıs’ından beri helikopterle ulaşım hizmeti verdiklerini belirterek, bu işe 10 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını, yatırıma devam edeceklerini söyledi.

Helikopter sayısı az

Emine Sabancı Kamışlı şöyle konuştu: "Türkiye’de sivil helikopter sayısı çok az. Sadece 32 tane var. Üç tanesi bizde. Şu anda yeni bir helikopter siparişi verseniz size 2010 yılına sıra veriliyor. Acil hasta taşıması, zamana karşı yarışan işadamı, sevgilisini etkilemek isteyenler, meraklı turistler müşterimiz oluyor. Türkiye için çok yeni bir sektördeyiz. Son olarak Çerkezköy OSB’ye düzenli sefer başlattık. İşadamlarımızın ihtiyaçlarına göre iş büyeyecek. Buradan özel helikopteri olan işadamlarımıza sesleniyorum. İş programlarına baksınlar ve helikopterlerini kullanmayacakları günler için bizi arasınlar. Helikopterleri boş yatmasın."

400 saat hastalar için

Şirketin 2 yıllık faaliyet süresi içinde yaklaşık 400 saatlik uçuşun da ’acil hasta tranferi’ için yapıldığını belirten Emine Sabancı Kamışlı, "Bu çok ama çok önemli bir rakam. Yaklaşık 120 hasta transfer etmişiz demektir. Bu da 120 dua demektir ve bizim için çok değerli" diye konuştu. Kamışlı, siyasi ve ekonomik konjonktürün helikopter müşterilerini etkileyip etkilemediğine dair bir soru üzerine de "Rüzgar olduğunda grip olmadan yola devam edebilecek şekilde planımızı yapmış olmak gerekir" dedi.

50 dolarlık tur

Medair Satış ve Pazarlama Direktörü Etem Emre Yıldız da, müşterileri arasında çok önemli işadamlarının da bulunduğunu ve turistik turlar yapmaya başladıklarını anlattı. Yıldız, "Moskovalı petrol zengini bir Rus işadamı Anadolu’nun turistik yerlerini helikopterle turladı ve 4 günlük bir gezi için 50 bin dolar ödedi" dedi. Yıldız, bazı işadamlarının gayrimenkul incelemesi yapmak için bile helikopter kiraladığını belirterek şunları söyledi: "Uludağ’a mevsimlik turlarımız var. Çerkezköy OSB’ye başlattığımız seferlerin benzerlerini, Gebze, İzmit ve Bursa’ya da başlatmak için görüşüyoruz."

1 saatlik helikopter turu için 1150-1900 Euro ödeniyor

MEDAİR
’den helikopter kiralayıp gezmek mümkün. Ancak bunun için helikopterlerin tipine göre saat ücreti ödeniyor. Medair Satış ve Pazarlama Direktörü Etem Emre Yıldız’ın verdiği bilgiye göre, Agusta 109E Power modeli helikopter ile 1 saatlik uçuş ücreti 1.900 euro, Agusta A 119 Koala ile 1.500 Euro, son alınan Bell Long Ranger ile uçuşun fiyatı da 1.150-1.250 Euro arasında değişiyor. Etem Emre Yıldız şirketin Şubat 2006’da kurulduğunu, ilk helikopterin 22 Mayıs’ta uçtuğunu söyledi ve 2006’da 300 saat, 2007’de 1.000 saat üzerinde uçuş gerçekleştirildiğini aktardı. Yıldız, Türkiye’de helikopter pazarının 1980’lerde gelişmeye başladığını, 2000’de krizle beraber yok olma noktasına geldiğini, 2002’den bu yana pazarın büyümeye başladığını ve 2015 yılına kadar helikopter sayısının artarak yükseleceğini belirterek, Türkiye’de 58 hava taksi işletmesi ile 243 hava aracı bulunduğunu kaydetti. Medair’in hava taksi, gezi, fotoğraf ve film çekimleri, hava ambulans, özel günler hizmetleri bulunduğunu bildiren Yıldız, Plan Tours işbirliğiyle her hafta sonu helikopter turlarına başladıklarını, günübirlik Efes, Truva, Pamukkale turları ile 4 günlük büyük Anadolu turu hizmetleri bulunduğunu anlattı. Yıldız, stratejilerini uzun hedeflere yaydıklarını dile getirerek, şimdiye kadar yerli pazara hitap edildiğini ve yüzde 90 oranında yerli, yüzde 10 oranında yabancının kendileriyle uçtuğunu, bundan sonraki süreçte bu oranın değişeceğini düşündüğünü söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle