GeriGündem Bir gülüş lider çeker
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir gülüş lider çeker

Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümetinin dış politikasını anlamak istemeyenlerin olduğunu belirterek, “Dış politikayı masa başında değerlendirmek mümkün değildir. Bu vücut diliyle anlatılır, vücut diliyle konuşulur” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin düzenlediği 2010 Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni’ne katılan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Lafla, yorumla olmuyor

Dış politikamızı bölgesel ve küresel meselelerdeki tutumumuzu anlamamakta ısrar edenleri, hatta anlayıp da anlamazlıktan gelenleri görüyoruz. AB’ye katılım noktasındaki kararlılığımızı görmek istemeyenler, AB ile birlikte Ortadoğu başta olmak üzere farklı coğrafyalardaki işbirliği çalışmalarımızı kavramak istemeyenler var. Bunları da biliyoruz. Dış politikayı masa başında değerlendirmek mümkün değildir. Bu bir yaşam biçimidir. Bunu hazmetmeniz gerekir. Bu vücut diliyle anlatılır, vücut diliyle konuşulur. Bizde öyleleri var ki Türk dış politikasını dış basından, dışarıda çıkan yorumlardan takip ediyor, oralardan kaptığı kavramlarla, kasıtlı analizlerle Türk dış politikasını değerlendiriyor. Dış politikamızın etkisini, gücünü gideceksiniz dışarıda göreceksiniz. Zaman olur bir gülücük bir lideri ülkenize çeker, ama bunun yürekten olması, iç dünyanızdan gelmesi lazım. Zaman olur aynı masada bir yemeği paylaşmanız, bir lideri ülkenize çekmenize veya ülkenizin yetkililerini ülkesine çekmeye yeterli olur. İşte başarının sırrı burada yatmaktadır. Bunlar lafla olmuyor, yorumlarla falan olmuyor.

Kısa sürede Irak’a gidecek

Başbakan Erdoğan, Milli Birlik ve Kardeşlik projesine toplumun her kesiminin destek vermesini gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Milli birlik ve kardeşlik projesini engellemek isteyenlerden daha fazla bunun gerçekleşmesini arzu edenlerin sesi çıkmalı. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlerden çok daha fazla, kardeşlik hukukunun gelişmesini isteyenler baskın çıkmalı. Gençlerin ölümünü, kendileri için bir kazanç olarak görenlerden ziyade, gençlerin ölümünden acı duyanlar öne çıkmalı. ‘Bekle-gör’ anlayışı, ‘Hükümet bir yapsın bakalım’ anlayışı, terörden, gençlerin ölümünden rant sağlayanları teşvik eder, başka işe de yaramaz.”

Erdoğan, çok kısa süre içinde önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu Irak’a göndereceğini, ardından da kendisinin Irak’a gideceğini açıkladı. Dışişleri kaynakları da Davutoğlu’nun Irak’ı 10-11 Ocak 2011 tarihleri arasında ziyaret etmesinin beklendiğini söylediler.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle