Gündem Haberleri

  Bir gencin elinden tutun

  Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV), kuruluşund
  08.12.2001 - 01:51 | Son Güncelleme:

  Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV), kuruluşunda ‘‘toplumsal gelişme, ancak iyi yetişmiş insan gücüyle mümkün olur’’ gerçeğini esas aldı. Henüz 3.5 yaşındaki vakıf, ‘‘Eğitim ışığını, doğu ve güneydoğuya taşımak’’ gibi bir görev üstlerdi. Yılda 50 gence hizmet götüren vakıf projesini yapan ve halen başkanı olan Şafak Akın, karanlık güçlerin oyunlarını bozmak ve onlarla savaşmak için ‘‘bir ışık da siz yakın’’ çağrısı yapıyor.

  VAKIF, 1999 şubatında ‘‘Akın’’ adıyla kuruldu. İlk aşamada aile vakfı olarak planlanmasına karşın, kitlelere ulaşmak için 2001 Haziran'ında ismi değiştirildi. Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı adını aldı.

  Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV)'ın prensibi ‘‘Her türlü hizmeti devletten beklemek yerine, ülkemizde yaşayan bireyler ve kurumlar olarak, ülkemizin ihtiyacı olan alanlarda üzerimize düşeni yapmak.’’

  Vakfın, doğu ve güneydoğuda doğmuş gençlerin, bireysel gelişimlerini sağlayarak, iyi yetişmiş insan kaynağına katkıda bulunmak için başlattığı ‘‘Bireysel Gelişim Projesi’’ne, her yıl 16 ile 20 öğrenci katılıyor. Yılda 50 öğrenci hedefleyen TİKAV ailesi şimdiden 42 kişiye ulaşmış.

  ZEKAT VERMEK GİBİ

  Vakfın en büyük gelir kaynağını, kurucusu Hamdi Akın sağlıyor. Kendine ait bir bütçesi bulunan ve sponsor kabulüne sınır koyan Vakıf, bütçesinin verdiği olanakla yaktığı eğitim meşalesini, başka kişi, kuruluş ve kurumlar da yaksın istiyor.

  Genel Başkan Şafak Akın, TİKAV'ı anlatırken ‘‘bir ışık da siz yakın’’ çağrısı yaptı: ‘‘Biz kimseden bağış, para istemiyoruz. Bizim bütçemiz var. Herkes kendi projesini yapsın. Sorumluluk duysun. İşin içine girsin. Biz 50 genç hedefledik. Düşünün 10 grup var. Bu, yılda 500 genç demektir. Herkes 50 ışık yaksa Türkiye karanlıktan çıkar. Bu iş vergi vermek, zekat vermek gibi birşey. Ulus olarak vermeyi çok seviyoruz. Kültürümüzde var. Ama devamlılık kazanabilmesi için kurumsallaşması gerekir. Olay, sadece Ramazan ayında zekat vermek değil. Aynı parayı bir yıla yayarak vermek. Bir insanın yaşamı kurtulur’’

  Türkiye için, ‘‘İyilik yap denize at’’ döneminin kapanmasını gerektiğini düşünüyor Akın: ‘‘Batıda organize olmuş yapılar var. Mahallede bile bir fon var. Kendi eksiklikleri, ihtiyaçları için organize olmuşlar. Aynı yapı Türkiye'ye de gelmeli.

  TEMELİNDE İNSAN YATIYOR

  Bir GAP gezisinin ardından doğmuş vakıf. Hukukçu Şafak Akın, işi gereği defalarca gittiği doğu ve güneydoğunun, farklı bir yüzünü görmüş bu gezide. Çocukların gözlerindeki umut büyülemiş Şafak Akın ve vakfın kurucusu olan eşi Hamdi Akın'ı: ‘‘Şırnak, Cizre, Mardin, Urfa, Diyarbakır, Harran... Nereye gitsek etrafımızı çocuklar sarıyordu. Erkek çocuklar Türkçe'yi biraz biliyordu. Kızlar hiç bilmiyordu. Okula da hiç gitmiyorlarmış. Etkilendik. Çocuklara vurulduk.’’

  Doğu ve güneydoğuda doğmuş gençlerin, bireysel gelişimlerini sağlayarak, iyi yetişmiş insan kaynağına katkıda bulunmak için başlattığı ‘‘Bireysel Gelişim Projesi’’ne, her yıl 16 ile 20 öğrenci katılıyor. Yılda 50 öğrenci hedefleyen TİKAV ailesi şimdiden 42 kişiye ulaşmış.

  Bu projenin diğer önemli misyonu gönüllülük bilincini yaymak. TİKAV'ın ilkeleri arasında, ‘‘Birey olarak ne kadar donanımlı olursanız, hem kendinize hem de topluma o kadar faydanız olur. Önemli olan, bencilleşmeden donanımlı birey olmayı öğrenmek’’ ilkesi de önemli yer tutuyor.

  İrtibat için telefon: 0312 442 48 22


  Din ve politika yasak


  ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLILIK Vakıf içine din ve politika sokmak yasak. Biz Atatürk ilkelerine bağlı bir vakıf.

  SPONSOR KISITLI En büyük sponsor Akfen. Başka sponsorlar da var ama kısıtlı tutuluyor.

  BAĞIŞ YOK Bağış toplamıyorlar. Yılda 50 genç hedefiyle kaliteli insan kaynağı yaratmaya çalışılıyor.

  HERKES YAPABİLİR Belli bir çizgiye gelmiş ve üstüne çıkmış her iş adamı, her şirket ya da birey bunu yapabilir. Bu bir vatandaşlık görevi addediliyor.

  HAYDİ GÖREVE Gönüllülük bilinci kurumsallaşsın, insanlar küçük küçük vakıflar kursunlar bu projeyi yapsınlar istiyorlar. Projenin tüm bilgilerini vermeye, yapıyı kurmaya hazırlar. Bunun için herkesi, bireysel gelişim projesini yürütmeye çağırıyorlar.

  HERKES 50 IŞIK YAKSA 10 grup var bu yılda 500 genç demek. Daha sırada çok üniversite, yüzlerce, binlerce genç var. Elazığ'dan Diyarbakır'a, Malatya'ya Erzurum'a Sivas'a gidilebilir. Herkes 50 ışık yaksa Türkiye aydınlığa çıkar.

  YENİ PENCERELER Amaç, doğu ve güneydoğudaki üniversite öğrencilerini, sosyal ve kültürel konularda yetiştirmek, ufuklarını genişletmek, yaşamlarında yeni pencereler açmak. Bu yolla hedef büyütmelerini sağlamak.

  BİRİNCİ SINIFTA BAŞLIYOR Öğrenciler proje kapsamına birinci sınıfta alınıyor ve mezun oluncaya kadar sürüyor. Proje, iki programdan oluşuyor. Oryantasyon ve burs. Bir aylık yaz programında her türlü faaliyet, seminer, gezi, ziyaret ile başta diksiyon, bilgisayar ve yabancı dil gelmek üzere kurslar var.

  ÖĞRENİM BOYU BURS Projenin ikinci programı. Projeye alınan öğrencilerin yurt gideri, öğrenim harcı, kitap parası ve bir miktar cep harçlığı bu program içinde.

  ÖZEL KRİTERLER Projeye seçerken özel kriterler var. Özellikle güneydoğu ve doğuda doğmuş ve orada büyümüş olmak. Hiç büyük şehir görmemiş olmak. Bu çok önemli. Başvuru değerlendirmesinde ayrıca başarı durumu, ailevi durumu, ekonomik durumu gibi hususlara da bakılıyor. Mülakat sonucu alınıyor.

  SIKI KURAL Vakfın çok sıkı kuralları var. Programlara katılmak ve konulan kurallara uymak zorunluluk. Örneğin yabancı dil kursuna mazeretsiz katılmayan öğrenci önce uyarılıyor sonra programdan çıkarılıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı