Gündem Haberleri

  Bir Ermeni konferansı da İÜ'den

  Hürriyet Haber
  26.09.2005 - 16:34 | Son Güncelleme:

  Uzun tartışmaların ardından düzenlenen Ermeni Konferansı’nın ardından, başka bir konferansın da İstanbul Üniversitesi(İÜ) tarafından düzenleneceği açıklandı.

  Bilgi, Sabancı ve Boğaziçi Üniversitesi’nin uzun tartışmaların ardından düzenlediği ve protestolara neden olan Ermeni Konferansı’nın ardından, başka bir konferansın da, Mart 2006’da İstanbul Üniversitesi(İÜ) tarafından düzenleneceği bildirildi.

  Üniversite Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, konferansta, Ermeni Sorunu’nu geniş uluslararası katılımla bilimsel kriterlere uygun olarak masaya yatırılacağı belirtildi. Açıklamaya göre, konferansta yeni belgeler ışığında Ermeni Sorunu’nun geçmişi olduğu kadar, bugünü ve geleceği de ele alınmaya çalışılacak. İÜ rektörlüğünden yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Katılımcı olarak Soykırım Yasası çıkarmış olan ülkelerin hukukçuları, bilim insanları ve politikacıları özellikle davet edilecek. İstanbul Üniversitesi, tarihi misyonu ve akademik gelenekleri içerisinde bilimsel ve tarafsız bir gözle konuyu irdeleyecek. Ermeni Sorunu yalnızca tarihi açıdan değil, hukuk, siyasi tarih, sosyoloji gibi farklı disiplinler açısından ve her türlü görüşe açık bir şekilde tartışılacak. Toplantıda sorunun bilimsellik çerçevesinde çok yönlü olarak ele alınması amaçlanıyor."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı