GeriGündem Bir dönemin sonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir dönemin sonu

Erol Özkasnak'ın da emekli edilmesiyle, bir döneme adlarını yazdıran paşalar bir bir sivil hayata giriyor. Çevik Bir'in Genelkurmay 2. Başkanı, Erol Özkasnak'ın da Genelkurmay Genel Sekreteri olarak görev yaptığı dönem, askerlerin kamuoyu önünde çok sık göründüğü dönem olarak anılıyor.

YÜKSEK Askeri Şûra'nın (YAŞ), bu yılki toplantılarında 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 46 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 28 Şubat döneminin, kamuoyunun gündeminden düşmeyen son ünlü Paşası Genelkurmay eski Genel Sekreteri Tümgeneral Erol Özkasnak ise emekliye sevkedildi. Böylelikle, 28 Şubat döneminde Genelkurmay karargahında görev yapan ve tartışmaların odağında yer alan son general de, geçen yıl emekli olan Orgeneral Çevik Bir'in ardından TSK'ya veda etti.

SUSURLUK EMEKLİLİĞİ

Bu yılki Şura'da kamuoyunun yakından tanıdığı diğer bazı ünlü generallerin durumu da belli oldu. Bu isimlerin arasında Susurluk skandalıyla adı gündeme gelen ve kamuoyunca terfi durumu merakla beklenen bir diğer Paşa, Tuğgeneral Veli Küçük de emekliye sevkedildi. Veli Küçük'ün Susurluk skandalındaki bazı olaylarla bağlantısı olduğu iddia edilmişti.

KKTC TERFİSİ

Öte yandan, KKTC'deki casusluk olaylarının ardından yaptığı açıklamalarla ismi tartışmaların merkezinde bulunan KKTC Güvenlik Komutanı Tuğgeneral Nihat Özeyranlı ise tümgeneralliğe terfi ettirildi. Özeyranlı hakkında, daha önce bazı yayınlarda komuta kademesinden izin almayarak KKTC'de ağır açıklamalarda bulunduğu ve rahatsızlık yarattığını yönünde iddialar yer almıştı. Ancak bu iddialar daha sonra Genelkurmay tarafından yalanlanmıştı.

Bu arada, deprem bölgesindeki başarılı çalışmalarıyla tanınan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun kuzeni olan Tuğgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da bu sene tümgeneralliğe terfi etti.

44 İHRAÇ

30 Ağustos 2000 tarihinden geçerli olmak üzere 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 46 albay ise general ve amiralliğe yükseldi. TSK'da 49 general ve amiralin rütbe bekleme süreleri bir yıl uzatılırken, 41 general ve amiral de görev sürelerinin dolması ve kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrıldı. Askeri Şura, ayrıca çoğu irticai faaliyetler olmak üzere ‘44 personel’ için de TSK'dan ihraç kararı aldı.

Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve 14 orgeneralin katılımıyla alınan Şura kararları, dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in imzasıyla kesinleşti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Atilla Ateş ve Jandarma Genel Komutanı Org. Rasim Betir 30 Ağustos tarihinden itibaren emekliye ayrılacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Org. Hilmi Özkök, Jandarma Genel Komutanlığı'na da Org. Aytaç Yalman, getirildi.

Hilmi Özkök'ün Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilmesi, 2002 yılında boşalacak Genelkurmay Başkanlığı için önünü açtı. Şura'da bu yıl beklendiği üzere Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Ergin Celasin ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Org. İlhami Erdil birer yıl daha yerlerinde kaldı. Bu iki komutanın yerine ise gelecek yıl Hava Kuvvetleri Komutanı olarak MGK Genel Sekreteri Org. Cumhur Asparuk, Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak da Donanma Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya gelecek.

SÜRPRİZ ATAMA

Bu yılki Şura'nın sürpriz kararı ise Korgeneral Şener Eruygur ile birlikte orgeneralliğe yükselen ve Başbakan'ın Askeri Danışmanı olarak görev yapan Yaşar Büyükanıt'ın, Genelkurmay II. Başkanlığı'na getirilmesi oldu. Büyükanıt'ın orgeneralliğinin ilk yılında II. Başkanlık görevine atanması, bu göreve aynı şekilde atanan emekli Org. Çevik Bir'den bu yana askeri teamülde bir ilki oluşturdu. Şu anki Genelkurmay II. Başkanı Org. Edip Başer de, Malatya'daki II. Ordu Komutanlığı'na getirildi.

Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. Necdet Timur 1. Ordu Komutanlığı'na atanırken, yerine Şener Eruygur getirildi.

Karargahtaki önemli görevlerden biri olarak kabul edilen Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği görevine ise yine karargahta bulunan Eğitim ve Teşkilat Daire Başkanı Arslan Güner atandı.

Bu yıl Kara Kuvvetleri'nde orgenerallik için yarışan yedi korgeneralden sadece Büyükanıt ve Eruygur terfi ederken, üç Korgeneral Atilla Kurtaran, Kamuran Orhon ve Yıldırım Türker'in görev süreleri bir yıl uzadı. Diğer korgeneraller ise emekli oldu. Hava ve Deniz de ise ‘Or’luğa terfi kadrosuzluk nedeni ile gerçekleşmedi. Deniz Kuvvetleri'nde, sırada olan iki koramiralden biri olan Özden Örnek'in görev süresi uzarken, Atilla Şenkul emekli oldu. Bu karar aynı zamanda Koramiral Örnek'in gelecek de Komutanlık için önünü açtı. Hava Kuvvetleri'nde ise sıradaki iki korgeneral Özkan Öktü ve Alper Akseli emekliye sevkedildi.

Artık siviller

Geçen yıl yapılan Şûra ile terfi sırasında olmasına rağmen uzatma alan ve umutlarını bu Şura'ya taşıyan Özkasnak, 30 Ağustos itibarı ile askerlik görevinden ayrılacak. Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun Genelkurmay Başkanlığı'na geldiği 1998'de, ana karargahtan ayrılan ve Ankara Zırhlı Birlikler'e atanan Özkasnak, son bir yıldır da Milli Güvenlik Akademisi Komutanı olarak görev yapıyordu. Özkasnak, yasaklı siyasetçi Necmettin Erbakan'ın başbakanlığı döneminde yaptığı sert, tavizsiz açıklamaları ve yorumları ile tanınıyordu.

İşte 2000'lerin komutanları

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Orgeneralliğe yükselen korgeneraller:

Mehmet Yaşar Büyükanıt, Mehmet Şener Eruygur

Korgeneralliğe yükselen tümgeneraller:

Sebahattin Işık Koşaner, Hüseyin Göksu, Ömer Keçecigil, Engin Alan, İsmail Koçman.

Tümgeneralliğe yükselen tuğgeneraller:

Hüseyin Nusret Taşdeler, Hayri Kıvrıkoğlu, Eyüp Kaptan, Nejat Bek, Ali İhsan Gürcihan, Yalçın Ataman, Aslan Güner, Nejat Müldür, Fikri Gönültaş, Abdülbaki Üstündağ, Sadık Ercan, Ali Nihat Özeyranlı.

Tuğgeneralliğe yükselen albaylar:

Kara pilot kurmay albaylar Tevfik Özkılıç, Albay Mehmet Taş, Tuncay Çakan, Mehmet Fahir Altan, Ahmet Berberoğlu, piyade kurmay albaylar Raif Akbaş, Reha Taşkesen, Mehmet Emin Alpman, Uğur Uzal, Hamit Tekkanat, Mehmet Kaya Varol, Gafur Aksu, topçu kurmay albaylar Mehmet Eröz, Celalettin Kalkan, Mehmet Lütfi Obuz, İsmail Karakaş, istihkam kurmay albaylar Tayyar Elmas, Necmettin Baykul, tank kurmay albaylar Orhan Yokuşoğlu, Ali Erdinç, Muharebe Kurmay Albay Orhan Akbaş, Hava Savunma Albay Nevzat Çakmak, Tabip Albay Ali Tuna.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Koramiralliğe yükselen tümamiraller:

Muzaffer Metin Ataç, Şükrü Taner Ezgü.

Tümamiralliğe yükselen tuğamiraller:

Mustafa Aydın Gürül, Şevki Erdal Bucak, İlker Güven, Umur Ömer Esentürk.

Tuğamiralliğe yükselen albaylar:

Deniz kurmay albaylar Recep Bülent Bostanoğlu, Necati Kurt, Abdullah Akgül, Hüseyin Yalçın Kavukçuoğlu, Celal Parlakoğlu, Tufan Mimir, Deniz Mühendis Albay Mehmet Ali Çınar.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Korgeneralliğe yükselen tümgeneraller:

Osman Nuri Solakoğlu, Reşat Turgut

Tümgeneralliğe yükselen tuğgeneraller:

Süleyman Şevket Dingiloğlu, Murat Bulgan, Volkan Tiryakiler, Abdurrahman Hindal Çekiç.

Tuğgeneralliğe yükselen albaylar:

Pilot kurmay albaylar Abidin Ünal, Mehmet Veysi Ağar, Rıdvan Ulugüler, Şirin Ünal, Akın Öztürk, Ahmet Dinçyürek, Hava Muhabere Kurmay Albay Süha Atatüre, Hava Füze Kurmay Albay Talyan İnce, Hava Yer Albay Mehmet Ali Bülent Tuzcu.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI

Tümgeneralliğe yükselen tuğgeral:

İbrahim Açıkmeşe

Tuğgeneralliğe yükselen albaylar: Kadir Ali Esener, Mehmet Tayfun Yıldız, Osman Eker, Kemal Bayalan.

GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ: Prof. Tabip Albay Mehmet Zeki Bayraktar, tuğgeneralliğe

ASKERİ YARGITAY: Deniz Askeri Hakim Albay Ferhat Ferhanoğlu tuğamiralliğe

ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ: Askeri Hakim Albay Erol Alpar tuğgeneralliğe


Yorumları Göster
Yorumları Gizle