Gündem Haberleri

  Bir çocuğun gözyaşına tüm makamları feda ederim

  Mürteza AKKAYA-Şenol COŞKUNER/İSTANBUL
  31.10.2005 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye’yi ayağa kaldıran işkence olayının ortaya çıkmasından 6 gün sonra Malatya’ya giderek, Çocuk Yuvası’nı ziyaret etti. Protesto olasılığına karşı yoğun biçimde korunan Çubukçu, yaklaşık 40 dakika kadar kaldığı yuvada çocukları sevip öptü. Çubukçu, daha sonra geçtiği Valilik’te yaptığı açıklamada, işkence olayının insanlık dışı olduğunu söyledi.

  Çubukçu, bir gazetecinin ‘Olay ortaya çıktıktan sonra istifayı düşündünüz mü?’ sorusunu şöyle yanıtladı:

  SİYASİ LİNÇ /images/100/0x0/55eb0d26f018fbb8f8a7dd0b

  ‘Siyasi sorumluluk olarak bulunduğum makamın sorumluluğuna uygun davrandığımı düşünüyorum. Vaka yansıdığı andan itibaren en hızlı şekilde sorumlular hakkında işlem yaptığımızı düşünüyorum. Ben insan olarak, yapı olarak bir tek çocuğun gözyaşına bütün makamları feda ederim. Ama bunun bir siyasi linç kampanyasına dönüşmüş olmasını siyasi tavır olarak görüyorum.’

  İstanbul’a geldiler

  DEVLET Bakanı Nimet Çubukçu’nun ziyaretinin ardından Malatya Çocuk Yuvası’nda barınan 0-6 yaş grubundan 14’ü kız 41 çocuk, dün uçakla İstanbul’a getirildi. Basın mensuplarının çocuklara, ‘Nereye gidiyorsunuz?’ şeklindeki sorusuna bazı çocuklar, ‘Cumhuriyet Bayramı’na’ diye yanıt verdi. Dehşet ve işkencenin yaşandığı yuvadan alınarak İstanbul’a getirilen 41 çocuk VIP kapısından görevlilerin kucaklarında çıkartıldı. Hazır bekletilen iki midibüse bindirilen çocuklar, 2-3 ay süreyle psikolojik rehabilitasyona tabi tutulacakları Semiha Şakir Çocuk Yuvası’na götürüldü. Çocukların İstanbul’da bulunacakları süre içinde Malatya’daki yuvanın elden geçirilerek modern bir hale getirileceğini belirten Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış, ardından da çocukların tekrar yuvaya yerleştirileceğini bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı