Gündem Haberleri

  Bir cirkinliğin sonu

  Hürriyet Haber
  27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trafik kazalarında ölenlerin üzerine artık gazete ve battaniye örtülmeyecek. Polis, bu amaçla özel hazırlanmış çağdaş örtüler kullanmaya başladı.

  İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, tüm ekiplerine dağıttığı lacivert 'Ceset örtüleri' ile çağdaş bir uygulamaya öncülük etti. Üzerinde 'Otoyol Trafik Polisi' yazan örtüler, tüm Otoyol Polisi'ne dağıtıldı. Bundan sonra, otoyollarda meydana gelen kazalarda, cesetlerin üzerine örtülen gazete kâğıdı, battaniye, naylon torbaların oluşturduğu tatsız görüntü sona erecek.

  Avrupai bir uygulama

  Trafik kazalarında ölenlerin korkunç bir görüntü yarattığını, bu nedenle üzerlerinin mutlaka örtülmesi gerektiğini söyleyen Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Kurt, yeni uygulamayla otoyollarda, kaza sonrası yaşanan çirkin manzaraların çehresini değiştirdi. Kurt, kaza sonrası, olay yerine ambulans gelinceye kadar yaşanan görüntülerin, özellikle de cesetlerin üzerinin gazete kağıdıyla örtülmesinin kendisini hep rahatsız ettiğini söyledi.

  Trafik polisi de kullanacak

  Kurt, ‘‘Yurtdışında görev yaptığım sırada, kaza sonrası polisin olay yerinde ne kadar titiz çalıştığına şahit oldum. Göreve geldik-ten sonra, ülkemizde yaşanan bu çirkin görüntülere bir son vermek için araştırma yaptım. Şu anda kullandığımız lacivert örtüleri hazırlattık. Üzerine Otoyol Trafik Polisi yazdırıp, amblemimizi koydurduk. Bu örtüler tüm ekiplerimize dağıtıldı. Şimdi otoyolda görev yapan her araçta bu örtüler-den bulunuyor’’ dedi. İlk kez Otoyol Polisi tarafından kullanılmaya başlanan örtülerin, önümüzdeki günlerde, şehir içinde görev yapan trafik polisleri tarafından da kullanıl-ması için çalışmaların yapıldığı öğrenildi.

  Bu görüntüler olmayacak

  Şimdiye kadar kazada ölenlerin üzerlerine örtülen gazete kâğıdı, yerini yeni bir uygulamayla özel olarak hazırlanmış torbalara bıraktı. Artık kaza yerlerinde bu çirkin görüntülere rastlanmayacak. Cesetlerin üzerlerine tüm Otoyol Polisi'ne dağıtılan torbalar örtülecek.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı