Gündem Haberleri

  Bir camın ardındaysak güneş'ten D vitamini elde etmeye devam edebilir miyiz?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 15:23 | Son Güncelleme:

  Bir camın ardındaysak güneş'ten D vitamini elde etmeye devam edebilir miyiz? Camlar UVB ışınlarını geçirmez mi? Güneşten koruyan kremler UVB ışınlarını geçiremez mi? İşte cevabı..

   Bilindiği üzere; günlük D vitamini ihtiyacımızın %80-90’ını güneşışınlarından karşılıyoruz. D vitamini eksikliği kemiklerin erimesine yol açtığı gibi, daha ciddi sağlık sorunları da yaratabiliyor. Örneğin; hipertansiyonkalp yetmezliği ve beyin felcinin yaşanma riski artış göstermekte. Bunun yanı sıra astım ve alerjiler artıyor, kilo almak kolaylaşıyor, kilo vermekse zorlaşıyor. Sonuç olarak, bedenimizi güneşle buluşturup cildimize D vitamini üretme fırsatı vermek son derece önemli.

  Hayvansal gıdalarla D vitamini ihtiyacımızın maksimum %10’luk bölümünü karşılayabilmekteyiz. Bitkisel kaynaklı besinlerdeyse hiç bulunmuyor. Güneş sayesinde elde ettiğimiz D vitamini, ışınlardaki UVB ile cildin alt katmanının temasa geçtiği an oluşmaya başlıyor. Ortalama 15 dakika boyunca güneşlenmek 5000 ünite D vitamini üretmemizi sağlıyor. Ancak güneşte kalma süresi uzadıkça vitamin üretimi seviyesi düşüyor.

  Peki, pencereden geçen güneş ışınlarıyla D vitamini üretebilir miyiz? Bu pek mümkün değil. Çünkü camlar UVB ışınlarını önlüyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var; güneşten koruyan kremler de UVB ışınlarını geçirmiyor ve vücudumuzun D vitamini üretmesini engelliyor.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı