Gündem Haberleri

  Bir borsa aşığı öldü...

  Hürriyet Haber
  12.05.2008 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin en popüler borsacılarından ve Tansu Çiller'in de borsacısı Mustafa Yılmaz hayatını kaybetti. <1>Yeni

  Yakalandığı hastalık sonucu yatağında 'Kemanımın bir teli koptu ve borsa bestem yarım kaldı' diye demeç veren borsa aşığı duayen yatırımcı Mustafa Yılmaz hayatını kaybetti..

  Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye'nin en popüler borsacılarından, eski başbakanlardan Tansu Çiller'in borsacısı (Çiller'e seramaye piyasası danışmanlığı yapmıştı) olarak ünlenen Mustafa Yılmaz, merkezi sinir sistemini felç eden Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) kas hastalığına yenik düştü. Yılmaz dün hayata veda etti. Sahibi olduğu Ulus Menkul'u 3 yıldır sadece gözleriyle yöneten Yılmaz, emirleri de gözleriyle oğlu Anıl Berk Yılmaz aracılığı ile veriyordu. Yılmaz yine oğlu aracılığıyla kısa süre önce bir gazeteye yine gözleri ile verdiği demeçte "Kemanımın bir teli koptu, borsa bestem yarım kaldı. Ben borsada faaliyet gösteren ve yaşayan son borsa komisyoncusuyum. Arkadaşlarımın bir kısmı öldü, bir kısmı borsayı bıraktı. Ama ben direniyorum. Borsamızın çoğu yabancıların eline geçti. SPK şirketimi bir çok kez kapattı, direndim. Şimdi de yaşam mücadelesi vermek için her gün direniyorum" demişti.

  GÖZLERİYLE YÖNETİYORDU

  Yılmaz hastalık nedeniyle bir süredir, istemle çalışan tüm kasları tamamen devre dışı kalmış sadece beyin fonksiyonları çalışıyordu. Yılmaz, konuşamıyor, hareket edemiyor, solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veriyordu. Ancak şirketi hayata bağlılığı, azmi, hırsı, iradesi ve gözleriyle verdiği mesajlarla şirketini yönetiyordu. Aracı kurumu bulunan en son borsacı olarak bilinen Yılmaz, her gün haberleri izliyor, şirket yöneticilerine direktifler yağdırıyor ve al - sat emirleri verdiriyordu. Onu hayata bağlayan ve bakımını üstlenen oğlu Anıl Berk ile gözleri ve alfabe sayesinde anlaşıyordu, borsa aşığı Yılmaz, bir yandan yaşam mücadelesi verirken, bir yandan alfabe harfleriyle verdiği mesajlarla şirketi yönetmeye çalışıyordu. Hastalığına çare bulmak için babasını Çin'e bile götürdüğünü söyleyen oğlu Anıl, "Babam hâlâ gözleriyle verdiği direktiflerle şirketi yönetiyor. Al- sat emirleri veriyor" demişti.

  20 yılı aşkın bir borsacı olan Mustafa Yılmaz, Türkiye'nin ilk Vakıfhanlı borsa bankerlerindendi. Modern borsa kurulduğunda da ilk büyük aracı kurumu da o kurdu. Hükümete karşı eleştiriler de öne çıkan Yılmaz'ın değişmeyen kaderi hemen her SPK başkanının aracı kurumunu kapatması oldu. Şirketi, Şükrü Tekbaş'ın SPK başkanlığı döneminde 3 gün, Ali İhsan Karacan'ın 9 gün ve ardından da Muhsin Mengitürk zamanında 3 yıla yakın bir süre kapalı kaldı. İnatçılığıyla bilinen Mustafa Yılmaz, son olarak Ulus Menkul Değerler'le yeniden çok sevdiği borsacılığa dönmüştü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı