Gündem Haberleri

  Bir banknot ne sıklıkla el değiştiriyor?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Bir banknot ne sıklıkla el değiştiriyor? Bir banknotun el değiştirmesi banknotun büyüklüğüne göre değişir mi? İşte cevabı..

  Bazen elinize öylesine eskimiş bir banknot geçer ki ister istemez size ulaşana dek kim bilir kaç kişinin elinden geçmiş olduğunu düşünürken bulursunuz kendinizi. İngiltere’de yapılan bir araştırmada aynı soruya odaklanılarak her bir banknotun ortalama el değiştirme sıklığı belirlendi.

  Artık harcamalarımızın çoğunu kartlarımızla yapıp banknotlarla fiziksel anlamda daha az ilişkiye giriyor olsak da sonuçlar hala muazzam sıklıkta el değiştirdiklerini gösteriyor. Örneğin, yapılan araştırmaya göre en küçük banknot (5 pound) toplam 23 ay boyunca piyasada dolaşıyor ve bu sürede 258 kere el değiştiriyor.

  Ancak banknotun değeri büyüdükçe piyasada dolaşma süresi de artıyor. Bu bağlamda yaklaşık olarak bizdeki 50 liralık banknotlara karşılık gelen 20 pound, 113 ay boyunca el değiştiriyor ve 2.328 kişinin elinden geçiyor. İngiltere için en çok el değiştiren banknot bu. Ama diğer ülkelerde durum değişiklik gösterebilir.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı