GeriGündem Bir aileyi yok eden TIR şoförü serbest
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  69
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir aileyi yok eden TIR şoförü serbest

Bir aileyi yok eden TIR şoförü serbest
refid:6909414 ilişkili resim dosyası

İZMİR Aydın Otoyolu'nda aniden durunca, arkadan gelen TIR'ın otomobili biçerek baba ve oğlunun ölümüne neden olduğu kazanın sır perdesini, mahkemenin atayacağı bilirkişi çözecek.

FECİ KAZANIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Kazanın tek tanığı Melahat Özgün ise, oğlunun da kendisiyle birlikte ön koltukta oturduğunu ve emniyet kemerini birlikte taktıklarını söyleyerek, “Eşimin otomobili neden durdurduğunu bilmiyorum. O an içimden bir acı hissettim ve arkama baktığımda kamyonun korna çalarak bize doğru hızla geldiğini gördüm ve sürücüsüyle gözgöze geldim. Eşime ‘Sezgin geliyor’ diye bağırdım ve cümlemi bitirmeden çarpmanın şiddetiyle yaşananları hatırlamıyorum” dedi. TIR şoförü Ş.C. de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Geçen pazar günü saat 17.30'da İzmir Aydın otoyolundaki Selatin Tüneli girişinde meydana gelen kazada, hatlı minibüs sahibi olan 26 yaşındaki Sezgin Özgün, 2.5 yıl önce hayatını birleştirdiği eşi 23 yaşındaki Melahat Özgün ve 2 yaşındaki oğulları Doğan Özgün'le birlikte Aydın'ın Germencik İlçesi'nde oturan kayınpederi Cengiz Öztürk'ü ziyaret etmek için 35 AG 6598 plakalı otomobille yola çıkmıştı. Özgün'ün kullandığı otomobil, tünel yakınlarında belirlenemeyen bir nedenle orta şeritte aniden durunca, kendisini yaklaşık 25 metre geriden takip eden 32 yaşındaki Ş.C. de kullandığı 35 AU 8718 plakalı TIR'la arkadan çarptı. Otomobilin hurda yığını haline geldiği ve tüneldeki kameraların saniye saniye kaydettiği kazada, Sezgin Özgün ile oğlu Doğan Özgün, olay yerinde yaşamını yitirdi, ev kadını Melahat Özgün de hafif yaralarla kurtuldu.

TIR SÜRÜCÜSÜ SERBEST

Kazanın ardından gözaltına alınan TIR şoförü Ş.C., yapılan işlemlerin ardından sevkedildiği adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. TIR şoförünün ifadesinde otomobilin durduğunu son anda farkettiğini ve korna çalarak uyarmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını, sağ ve sol şeride de geçemediği için çarptığını söylediği öğrenildi.

Bu arada kazanın ardından araştırmalarını tamamlayan trafik ekipleri de raporlarını tamamladı. Trafik ekiplerinin raporuna göre ise, TIR şoförünün ‘Arkadan yakın takip’ kuralını, otomobil sürücüsü Sezgin Özgün'ün ise, ‘Otoyol üzerinde gerekli önlemleri almadan durma’ kurallarını ihlal ettikleri belirtildi. Otomobilin 18 metre uzunluğunda fren izinin bulunduğu belirlendi. Fren izinin ilk durduğu sırada mı yoksa çarpmanın etkisiyle mi oluştuğunun da araştırıldığı belirtildi. Sürücülerin kusur oranlarının ise yargılama sırasında atanacak bilirkişiler tarafından belirleneceği bildirildi. Bu arada otoparka çekilen otomobilin neden durduğunun da yine mahkemece atanacak bilirkişi tarafından inceleneceği açıklandı.

SON SÖZÜM ‘SEZGİN GELİYOR’ OLDU

Aydın Devlet Hastanesi'nde yapılan tedavisinin ardından taburcu edilen kazanın otomobildeki tek tanığı Melahat Özgün ise, oğlunun da kendisiyle birlikte ön koltukta oturduğunu ve emniyet kemerini birlikte taktıklarını söyleyerek, “Eşimin otomobili neden durdurduğunu bilmiyorum. O an içimden bir acı hissettim ve arkama baktığımda kamyonun korna çalarak bize doğru hızla geldiğini gördüm ve sürücüsüyle gözgöze geldim. Bu sırada ‘Sezgin geliyor’ diye bağırdım ve cümlemi bitirmeden çarpmanın şiddetiyle yaşananları hatırlamıyorum” dedi. Anne Güldoğan Özgün ise kazanın ardından kaza yapan TIR şoförünün değiştirildiğini iddia etti.

İHTİMALLER

Bu arada kazayla ilgili birçok senaryo ortaya atıldı. Annesinin önde ve kucağında oturduğunu söylediği küçük çocuğun sürücünün dikkatini dağıtacak bir hareket yapmış olabileceği belirtildi. Otomobil sürücüsü ile TIR sürücüsünün yolda sollama nedeniyle tartıştığı bu nedenle otomobil sürücüsünün durmuş olabileceği de iddialar arasında yeraldı. Otomobil içinde karı koca arasında bir tartışma nedeniyle aracın durdurulmuş olabileceği de kaza senaryoları arasında yeraldı. 2.5 yaşındaki Doğan Özgün'ün el frenini çekmiş olabileceği de belirtildi. Ancak tüm bu iddialara şu ana kadar yanıt bulunamadı. Tek tanık Melahat Özgün de hepsini reddetti.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle