Gündem Haberleri

  Bir ağaçtan kaç adet kağıt yaprağı üretilebilir?

  Hürriyet Haber
  10.02.2016 - 13:38 | Son Güncelleme:

  Bir ağaçtan kaç adet kağıt üretilebilir? Üretilen kağıt adeti ağacın türüne ve ağırlığına göre durum değişir mi? İşte sorularınızın cevabı..

  Aslında bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil çünkü ağacın türüne ve ağırlığına göre durum değişiyor. Yine de genellikle çam ağaçlarının kullanıldığını düşünürsek bunun üzerinden bir hesaplama yapabiliriz. Kağıt üretim sektöründe kullanılan ortalama bir çam ağacının 730 kilogram ağırlığında olduğu söyleniyor.

  Ağaçlar kesildiğinde önce kütükleri hamur haline getiriliyor. Bu işlemde randıman yüzde 50 civarında. Yani ağacın 365 kilogram ağırlığındaki bir bölümü kağıda dönüşüyor. Çünkü bu işlem için kütüklerin nispeten pürüzsüz olan kısımlarının tercih edilmesi gerek. Özetle 730 kilogram ağırlığındaki bir çam ağacından elde edilen kağıdın ağırlığı 365 kilogram civarında oluyor.

  A4 boyutlarında 500 sayfa beyaz dosya kağıdının ağırlığı 2,5 kilograma karşılık gelmekte. Bu kağıt yapraklarını kullanarak hesaba devam edecek olursak her bir A4 sayfanın ağırlığı 5 gram olacağından; bu ağaçtan 73 bin adet kağıt yaprağı elde etmiş oluruz.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı