Gündem Haberleri

  Binlerce Uğur Mumcu gerekli

  Hürriyet Haber
  25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Evinin önünde bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 19’uncu yılında törende anıldı.

  Mumcu’nun katledildiği evinin önündeki törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün geldiğimiz noktada bir değil, binlerce Uğur Mumcu’ya ihtiyacımız var” dedi. Anma törenine CHP, DSP, İşçi Partisi üyeleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Anma töreninde Beşiktaş Çarşı Grubu da yer aldı. Törene katılanlar, ‘Hepimiz sakıncalı piyadeyiz’, ‘Unutmadık, unutturmayacağız’ yazılı pankartlar taşırken, “Kahrolsun faşizm” sloganları atıldı. Tören sırasında Mumcu ile özdeşleşen, sanatçı Selda Bağcan’ın ‘Uğurlar Olsun’ parçası çalındı, Mumcu’nun görüntüleri ve konuşmaları paylaşıldı. Kılıçdaroğlu da Mumcu’nun evine gelerek, eşi ve TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu’yla görüşüp kızı Özge Mumcu ve oğlu Özgür Mumcu ile bir süre sohbet etti. Kılıçdaroğlu, “19 yıl geçti katilleri bulunamadı, namus sözü verildi gereği yapılmadı. Bizler de sabırla bekliyoruz. Uğur Mumcu’yu pusuya düşürüp katledenler bulunsun, adalet yerini bulsun. İstediğimiz bu. Mumcu Türkiye için bağımsızlığı, özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü ifade ediyordu. Uğur Mumcu özgür ve bağımsız bir Türkiye’yi tanımlıyordu” dedi. Kılıçdar-oğlu, “Katillerin bulunması yönünde umudunuz var mı?” sorusuna da, “Umutsuzluk bizim kitabımızda yok” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, Mumcu Ailesi’yle birlikte evin karşısındaki Uğur Mumcu anıtına karanfiller koyup mum yaktı. Saygı duruşundan sonra üzerinde Uğur Mumcu’nun fotoğrafının yer aldığı ve “Unutmadık, unutturmayacağız” yazan beyaz balonlar gökyüzüne bırakıldı.              

  Demokrasi şehitlerine karanfil

  GAZETECİ Uğur Mumcu ve diğer demokrasi şehitleri; Edirne, Samsun, Antalya, Zonguldak, Adana, İzmit, Sivas, Bursa ve memleketi Kırşehir’de de kırmızı karanfiller, türküler ve şiirlerle anıldı. Anma törenlerine, başta ADD olmak üzere çeşitli STK’ların üyeleri, siyasi parti temsilcileri, gazeteciler ve okurları katıldı. Antalya’da Kemalist Gençlik Hareketi üyesi bir grup, Mumcu ve Gaffar Okkan gibi faili meçhul cinayetler sonucu hayatını kaybedenlerin ismini okudu ve “Burada” diyerek yoklama yaptı. Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinlikte ise çelenk konulan Kocatepe Anıtı’nın karla kaplı yolu zorlukla açıldı. Anıta çelenk konulmasının ardından merdivenden inen CHP’liler, düşme tehlikesi yaşadı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Uğur Mumcu gibi öldürülen tüm gazeteci cinayetlerinin hepsinin arkasında tam aydınlatılmayan, ortaya çıkarılamayan birçok güç odağı bulunuyor. Artık gerçekleri hapsetmekten vazgeçmeliyiz. Gazetecilere yönelik saldırıların ve asıl tetikçilerin hiçbir zaman bulunamaması ayıbıyla yüzleşilmeli ve karanlık güçlerin açığa çıkmasını sağlayacak irade gösterilmelidir.”

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı