Gündem Haberleri

  Binlerce polisin öfke yürüyüşü

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gaziosmanpaşa'da dün akşam silahlı saldırı sonucu 2 meslektaşları şehit olan ve protesto yürüyüşü yapan İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 4 bin polis, cenaze törenine katılan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve Emniyet Genel Müdürü Turan Genç'e tepki gösterdi.

  İstanbul Valiliği önünden ayrıldıktan sonra tramvay yoluna çıkarak Beyazıt ve Laleli'den geçen protestocu polislere, vatandaşlar da güzergah boyunca alkışlarla ve Türk Bayrağı sallayarak eşlik ettiler.

  Araç trafiğinin tek yönlü olarak kapatıldığı yürüyüş sırasında ''Gençlik Marşı''nı söyleyen polislere, Aksaray Metro önüne geldiklerinde ilçe çevik kuvvet büro amirliklerinde görevli oldukları öğrenilen polisler de katıldı.

  Yol boyunca ilçelerde görevli polis memurlarının da araç sirenlerini çalarak destek verdikleri görülen polisler, yaklaşık 1.5 saat süren yürüyüşlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geldiler.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün tören alanında da sloganlarını sürdüren protestocu polisler, burada görev yapan meslektaşlarını da kendilerine katılmaya çağırdılar.

  Abanoz: Tepki aşırı

  Slogan atmayı sürdüren grup, İstanbul Valisi Erol Çakır ve Emniyet Müdürü Kazım Abanoz tarafından sakinleştirilmek istendi. Ancak tüm ikna çabalarına olumlu cevap vermeyen polisler, bir ara yine beylik silahlarını çekerek havaya kaldırdılar.

  İstanbul Emniyet Kazım Abanoz, gazetecilerin, ''eylemi nasıl değerlendirdiği'' yolundaki soruları üzerine, ''Aşırı, fazla oldu. Bu kadar tepkiye gerek yoktu'' dedi.

  Tantan'ı protesto
  Tantan İstanbul'da

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, şehit 2 polisin cenazelerine katılmak üzere Emniyet Genel Müdürü Turan Genç ile birlikte İstanbul'a geldi. Türk Hava Yolları'na (THY) ait tarifeli uçakla İstanbul'a gelen Bakan Tantan, Atatürk Havalimanı'nda, İstanbul Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu ve öteki ilgililer tarafından karşılandı.

  Tantan ve Genç, cenaze törenine katılmak üzere Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geçti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı