Gündem Haberleri

  Binlerce kişi Gündoğdu'da

  Hürriyet Haber
  12.06.2013 - 19:26 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de ’İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’ adıyla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce kişi kişi Gezi Parkı eylemlerinin sürdüğü Gündoğdu Meydanı’na kadar yürüdü. Taksim’de polisin yaptığı müdahaleyi eleştiren protestocular, ’Heryer Taksim, her yer direniş’ sloganları attı.

  /images/100/0x0/55ea0fbef018fbb8f868c7ceSaat 19:00'da Cumhuriyet Meydanı'nda buluşan yaklaşık 1500 kişilik bir grup,  'İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri' yazılı pankartla Gündoğdu Meydanı'na yürüdü.  

  'Faşizme karşı omuz omuza', 'Taksim'e selam direnişe devam' ve 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganlarıyla yürüyen grubun elinde SDP, TGB, EMEP, Halkın Kurtuluşu flamaları da vardı.

  Kalabalık büyüyerek Gündoğdu Meydanı'na ulaştı. İzmir Barosu avukatları da cüppeleriyle meydandaki yerini aldı.

  Gündoğdu Meydanı adeta doldu taştı. Kalabalık avukatlara selam gönderdi.

  İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş bir açıklama yaptı ve ''Bu bir demokrais mücadelesidir. Lütfen parti bayraklarını indirelim'' uyarısında bulundu.

  Bu arada meydanda arbede yaşandı. İzmir Barosu Başkanı'nın bayrakları indirelim önerisine meydandan tepki geldi.

  Gündoğdu Meydanı'ndaki kalabalık marşlar eşliğinde karnaval havasında protesto düzenledi.  Ancak platforma çıkanlar konuşmaları uzatınca kalabalıkta zaman zaman dağılma ve eksilme yaşandı.

  Uyarılara rağmen meydandaki bayraklar inmeyince Türk bayraklı genç gruplar platformdan uzaklaştı. İstiklal Marşı okumaya başladı.Gençler 'Mustafa Kemalin askerleriyiz' sloganı attı.

  Ellerinde Türk Bayrakları olan genç grup, siyasi simge taşıyan ve meydandaki platformun etrafında toplanan gruptan ayrıldı. 21.00 sularıdnad İzmir'de tam bir iki seslilik oluştu. Türk Bayrakları ve İzmir'in takımlarının atkılarını taşıyan genç grup, Kordon'dan ayrıldı, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganlarıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüdü, diğer grup meydandaki bekleyişine devam etti.

  Gençlere sürekli, "Diğer grupların yanına gitmeyin.Oyuna düşmeyin" anonsu yapılırken, gecenin sonunda diğer gruplara katılmadan evlere dağılma anonsu da duyuldu.

  Kordon'da ayrışan iki ses, iki grup İstiklal Marşı'nı birlikte okuyarak adeta barıştı. Hep birlikte 10. Yıl Marşı ve tezahüratlara söylendi. Sloganlar durdu marşlar söylendi.

  İzmir'de herhangi bir polis müdahalesi yaşanmadı. .Kordon'dan Taksim'e destek sesleri ve sık sık '10.yıl marşı' ile İzmir marşı yükseldi.

  Bu arada Gündoğdu’ya bakan binalara asılan Türk bayraklarının sayısının arttığı, bazı işyerlerinin dev bayraklar astığı dikkat çekti. Kordon’da kamp çadırı kuran Gezi Parkı destekçilerinin etkinlikleri de devam etti.

  ANTALYA CUMHURİYET MEYDANI'NDA HAREKETLİ DAKİKALAR

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı