GeriGündem Bingöl'de 5.7'lik deprem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bingöl'de 5.7'lik deprem

Bingöl'ün Karlıova İlçesi'nde 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde can kaybı olmadı.

Deprem Tunceli, Diyarbakır, Elazığ ve Muş'ta da hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden verilen bilgiye göre, merkez üssü Karlıova İlçesi olan ve saat 09.36'da kaydedilen depremin büyüklüğü 5.7 olarak ölçüldü.

CAN KAYBI YOK, HASAR VAR

Bingöl Valisi Vehbi Aluç, Karlıova'daki depremin ardından irtibat kurulan 46 köyde can kaybı olmadığının öğrenildiğini bildirdi.
  
Vali Avuç, depremin ardından bölgede başlatılan araştırmaların devam ettiğini söyledi.
  
Karlıova İlçesi'ne bağlı 46 köyle irtibat kurulduğunu kaydeden Avuç, bu köylerde can kaybı olmadığını öğrendiklerini belirtti.
  
Depremde özellikle Karlıova ile Erzurum'un Çat İlçesi arasındaki Çatak, Kızılçubuk, Kümbet, Çilliköy, Kayapınar, Viranşehir köylerinde evlerde hasarın meydana geldiğini belirten Avuç, çadır ve gıdaların bölgeye ulaşmaya başladığını kaydetti.
  
Depremde, Karlıova ilçe merkezinde 120 binada hasar meydana geldiği öğrenildi. Ayrıca, Çatak Beldesi'ndeki Jandarma binasında da hasar olduğu bildirildi.
  
“YARALI SAYISI 15'E YÜKSELDİ”
  
Karlıova Kaymakamı Erkan Çapar da, Karlıova Devlet Hastanesi'ne başvuran hafif yaralı sayısının 7'den 15'e yükseldiğini bildirdi.
  
Köylerdeki araştırma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Çapar, araçla ulaşılamayan köylerden telefon irtibatıyla bilgi aldıklarını söyledi.
  
Çapar, henüz irtibat kuramadıkları Sarıkuşak ve Uludere köylerine karüstü araçlarla ulaşacaklarını bildirdi.
  
Çapar ayrıca, kesin olmamakla birlikte şimdiye kadar ilçeye bağlı köylerde deprem nedeniyle 106 evde hasar meydana geldiğini belirlediklerini söyledi.
  
BAKAN AKDAĞ DEPREM BÖLGESİNDE
  
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum'un Çat ve Bingöl'ün Karlıova ilçelerinde, depremde evleri hasar gören vatandaşların, geceyi geçirmeleri için gerekli hazırlıkların yapıldığını bildirdi.
  
Bakan Akdağ, Karlıova'ya bağlı Dörtyol Köyü ile ilçe merkezinde incelemelerde bulundu.
  
Karlıova Devlet Hastanesi'ni ziyaret eden Akdağ, burada yaptığı açıklamada, depremde can kaybı olmamasının en büyük teselli olduğunu belirtti.
  
Akdağ, depremde evleri hasar gören vatandaşların, geceyi geçirmeleri için Valilik tarafından gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

Akdağ, ayrıca yarın bölgeye, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen'in geleceğini söyledi.

KIZILAY YARDIM MALZEMESİ GÖNDERDİ

Bingöl'deki deprem bölgesine saat 16.30 itibariyle, Kızılay tarafından 240 çadır, 240 katalitik soba, 260 uyku tulumu, 2 bin 250 battaniye, bin 500 kişilik kumanya gönderildiği bildirildi.

  

Türkiye Kızılay Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, Kızılay'ın, Erzurum'un Çat İlçesi ile Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremden sonra, afetlerin yaşandığı ilçelerde kurulan kriz merkezlerinin belirlediği ihtiyaç malzemelerini deprem bölgesine ulaştırdığı kaydedildi.

  

Bölgeye gönderilen yardım malzemelerinin dağıtımının, ilçelerde kurulan kriz merkezlerinin yönlendirmeleri ile gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, “Ayrıca olası ihtiyaçlara karşı Elazığ ve Erzurum'da bulunan Bölgesel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezleri depolarındaki acil yardım malzemesi stoklarından yeterli miktarı, tırlara yüklenmiş ve harekete hazır hale getirilmiştir” denildi.

  

Kızılay tarafından deprem bölgesine saat 16.30 itibariyle ulaştırılan malzemelerin listesi şöyle:

  

“Erzurum/Çat: 130 çadır, 130 katalitik soba, 150 uyku tulumu, bin 250 battaniye, bin kişilik kumanya.

  

Bingöl/Karlıova: 110 çadır, 110 katalitik soba, 110 uyku tulumu, bin battaniye, 500 kişilik kumanya.”

BİNGÖL DEPREMLERE ÇOK CAN VERDİ

Birinci deprem kuşağında bulunan Bingöl’de 1949- 1998 yılları arasında meydana gelen depremlerde toplam bin 504 kişi yaşamını yitirdi, 100 bin 759 bina hasar gördü.
  
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi kaynaklarından alınan bilgilere göre, Bingöl ve Karlıova merkezli bugüne kadar 5 şiddetinin üzerinde toplam 4 büyük deprem meydana geldi.
  
Buna göre, 17 Ağustos 1949 tarihinde Karlıova merkezli 6.7 büyüklüğündeki depremde 450 kişi öldü, 3 bin 500 bina hasar gördü.
  
Merkez üssü Bingöl olan, 22 Mayıs 1971’de meydana gelen ve 9 bin 111 binanın hasar görmesine neden olan 6.8 şiddetindeki depremde ise 878 kişi yaşamını yitirdi.
  
Karlıova ilçesinde, 13 Nisan 1998’de 5 şiddetinde deprem oldu. Can kaybının yaşanmadığı depremde, 148 bina hasar gördü.
  
1 Mayıs 2003’de Bingöl’de meydana gelen 6.4 şiddetindeki depremde ise, Çeltiksuyu Yatılı Bölge Okulu çöktü ve çoğunluğu kamu binası olmak üzere toplam 6 bin bina hasar gördü. Aynı depremde toplam 176 kişi hayatını kaybetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle