Gündem Haberleri

  Bingazi Hazinesi çalındı

  Hürriyet Haber
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Libya’da ‘Bingazi Hazinesi’ olarak bilinen paha biçilmez sikke koleksiyonu çalındı. 7 bin 700 altın, gümüş ve broz sikkeden oluşan koleksiyondaki parçaların çoğunun tarihi Büyük İskender zamanına uzanıyor.

  MUAMMER Kaddafi’nin 42 yıllık iktidardan sonra devrildiği Libya yeni bir düzene geçmeye çalışırken arkeoloji tarihinin en büyük hırsızlıklarından birine sahne oldu. ‘Bingazi Hazinesi’ olarak bilinen paha biçilmez sikke koleksiyonu çalındı. Koleksiyondaki parçaların çoğunun tarihi Büyük İskender zamanına uzanıyor. 7 bin 700 altın, gümüş ve broz sikke, Bingazi Ulusal Ticaret Bankası’nda yeraltındaki tonozun beton tavanını delen bir hırsız çetesince çalındı. Koleksiyona bir değer biçmek bile imkansız. Zira Kartaca dönemine ait bir sikke bile Paris’te bu ay bir müzayedede 268 bin sterlin (750 bin lira) fiyata alıcı buldu.

  Soygun ‘içerden’

  Bankadaki metal dolapların kilidini kıran hırsızlar kırmızı balmumu mühürleri açarak ahşap kasalarda saklanan koleksiyonu aldı. Daha az değer taşıyan parçalara ise dokunmadılar. Bu nedenle soygunun ‘içerden’ yapıldığı şüphesi var. Çünkü sıradan hırsızların bu denli seçici olmalarına imkan olmadığı belirtiliyor. Önce Kaddafi’ye isyan hareketinin bir parçası sanılan hırsızlığın gayet iyi organize edilmiş bir soygun olduğu anlaşıldı. Geçen mayıs ayında gerçekleştiği anlaşılan soygun sırasında isyanın doğum yeri olan Bingazi, Kaddafi güçleri ile isyancılar arasında şiddetli çarpışmalara sahne olmuştu. Soygunda sikke koleksiyonunun yanı sıra mücevherler, madalyonlar, bileklikler, kolyeler, küpeler ve altın kolçaklar da çalındı. Bingazi hazinelerinin çoğu Kyrene kentinde, 1917-1922 arasında Av Tanrıçası Artemis tapınağında bulunmuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı