Gündem Haberleri

  Bingazi hava sahası uçuşlara kapatıldı

  Hürriyet Planet
  14.09.2012 - 10:19 | Son Güncelleme:

  Libya’nın ikinci büyük şehri Bingazi’nin hava sahası, ABD Büyükelçisi'nin "Müslümanların Masumiyeti" filmiyle ilgili protestolar sırasında hayatını kaybetmesinin ardından, "güvenlik gerekçeleri"yle dün geceden itibaren uçuşa kapatıldı. THY'nin sabah 7.30'da hareket eden Bingazi uçağı da iniş yapamadan geri döndü.

  Bingazi Havaalanı’ndan bir kaynak, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Dün gece güvenlik gerekçeleriyle tüm uçuşları derhal durdurma emri aldık” dedi.

  Doğan Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre ise Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Bingazi seferini yapan uçağı, inişine 1 saat kala İstanbul’a geri dönmek zorunda kaldı.

  İçerinde 121 yolcu bulunan TK 647 sefer sayılı uçak, rotasını değiştirerek İstanbul Atatürk Havalimanı’na geri döndü. Uçaktaki Türk yolcular evlerine gönderilirken, Libyalı yolcular otellere yerleştirildi. Bingazi Havalimanı’nın gece yerel saatle 23.00’e kadar uçuşlara kapalı kalacağı bildirildi.

  MÜDAHALE Mİ OLACAK?
  Hava sahasının kapatılması "Bir müdahale mi olacak?" tartışmalarını da beraberinde getirdi.

  Obama yönetiminin saldırının önceden planlanmış olabileceği yönündeki şüpheler doğrultusunda Libya'ya insansız hava araçları göndereceği dün bildirilmişti. Araçların izleme uçuşları yapacağı ve saldırıyla bağlantılı cihatçı kampları arayacağı, elde edilen bilgilerin Libyalılara iletileceği ifade edilmişti.

  Pentagon, önceki gün de Libya açıklarına iki savaş gemisi göndermişti.

  Bingazi hava sahası uçuşlara kapatıldı OLAY FİLME TEPKİLER DİNMİYOR

  "ABD SALDIRIYI BİLİYORDU"
  Bu gelişmeler yaşanırken İngiliz Independent gazetesi, ABD Büyükelçisi ve üç elçilik çalışanının yaşamına mâl olan Bingazi saldırısının, bir süredir devam eden ciddi güvenlik zafiyetinin sonucunda meydana geldiğini ortaya çıkardı.

  ABD’li yetkililer dün yaptıkları açıklamada olayın önceden planlanmış olduğunu iddia etmişti. Saldırının El Kaide yanlıları ya da örgüte bağlı bir grubun işi olup olmadığı araştırılıyor. Filmle ilgili protestonun önceden planlanan saldırıyı gizlemek için kullanılmış olabileceği belirtiliyordu.

  Ancak Independent'ın haberine göre, ABD'nin Trablus Büyükelçisi Chris Stevens Libya'ya kısa süre önce dönmüştü ve Bingazi ziyaretinin detayları da gizli tutuluyordu. Bu nedenle Bingazi Konsolosluğu'na yönelik saldırının önceden planlanmış olma ihtimali zayıflıyor.

  ABD yönetimi şu an tam anlamıyla bir krizin ortasında. Zira Bingazi’deki konsolosluktaki çok hassas belgeler de kayıp. Bu belgelerde, ABD ile çalışan Libyaların isimlerinin yer aldığı söyleniyor. Şimdi bu kişiler radikal grubun hedefi haline gelebilir.

  BİNGAZİ KONSOLOSLUĞUNA YAPILAN SALDIRIDAN KARELER

  "YETERLİ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMADI"
  Kayıp belgelerin bazılarıysa petrol anlaşmalarıyla ilgili. Üst düzey diplomatik kaynaklara göre ise Kahire ve Bingazi’deki diplomatik misyonların saldırılara hedef olabileceği bilgisi ABD Dışişleri Bakanlığı’na 48 saat önceden ulaşmıştı.

  Independent'a konuşan kaynaklara göre, Stevens gelmeden önce Bingazi'deki elçilikte "sağlık denetimi" yapıldı ve sadece 11 Eylül saldırılarının yıldönümü nedeniyle düzenlenebilecek eylemler göz önünde bulunduruldu. Görgü tanıklarının aktardığına göre, öfkeli kalabalık, olay gecesinde "çok az güvenlik görevlisi" tarafından korunan elçiliğin önündeki engelleri 15 dakika içinde aştı.

  BEYAZ SARAY'DAN YALANLAMA
  Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney günlük basın brifinginde Independent’ın haberini yalanladı.

  Carney, ABD’nin elinde saldırıdan önce “eyleme geçirilebilir istihbarat” olmadığını söyledi.

  Bingazi hava sahası uçuşlara kapatıldı İŞTE O FİLMİ YAPAN VE YAYAN PROVOKASYON ÇETESİ

  ŞÜPHELİLER GÖZALTINDA
  Libya Başbakanı Mustafa Ebu Şagur ise AFP’ye yaptığı açıklamada saldırıyla ilgili soruşturmada büyük ilerleme kaydedildiğini belirtti. Çarşamba gecesi başbakanlığa seçilen Ebu Şagur, ilk röportajında olayla ilgili tutuklamalar gerçekleştirdiklerini ve operasyonun sürdüğünü söyledi.

  Ebu Şagur, “Önemli ilerleme kaydettik, elimizde bazı isimler ve fotoğraflar var” derken CNN de başbakanın yakın çevresinden bir kaynağa dayanarak dört kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

  DÖRT ABD'Lİ ÖLDÜ
  ABD'de çekilen ve Hz. Muhammed'e hakaret içerdiği belirtilen "Müslümanların Masumiyeti" filmini protesto eden "öfkeli göstericiler", Salı gecesi Bingazi'deki ABD Konsolosluğu'na saldırmış, olayda Büyükelçi Stevens dahil dört ABD'li hayatını kaybetmişti.

  Olayla ilgili ilk bilgiler, Büyükelçi Stevens ve üç konsolosluk çalışanının Bingazi’deki büyükelçilik saldırıya uğradığı sırada kaçmaya çalışırken öldürüldüğü yönündeydi. Daha sonra yapılan açıklamalarda Stevens ve diğer ABD’lilerin binayı ateşe vermelerinin ardından dumandan zehirlendiği belirtildi.

  ABD’li yetkililer Salı günü yaşanan olayda ölen iki ABD’linin SEAL komando birliğinin eski üyeleri Tyrone Woods ve Glen Doherty olduğunu, dördüncü kişinin ise enformasyon idare memuru Sean Smith olduğunu ifade etti.

  Bingazi hava sahası uçuşlara kapatıldı ABD BÜYÜKELÇİSİ BİNGAZİ'DE ÖLDÜRÜLDÜ


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı