Gündem Haberleri

  Binden fazla ölü

  Hürriyet Haber
  27.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kolombiya'nın batı kesiminde önceki gün meydana gelen 6 şiddetindeki depremde binden fazla kişi öldü, binlerce kişi de yaralandı.

  Depremden en fazla, başkent Bogota'nın 225 kilometre batısındaki Armenia Kenti etkilendi. Kolombiyalı yetkililere göre bu kentte sokaklar ceset dolu. 1000’i aşan ölü sayısının daha da artmasından endişe ediliyor. Kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye yetkilileri, kentin % 60'ının yerle bir olduğunu ve çöken binaların altında yüzlerce kişinin kurtarılmayı beklediğini söyledi.

  Futbolcular enkaz altında

  Armenia havaalanı deprem nedeniyle uçuşlara kapanırken, kentin banliyösünde bir otelde kalmakta olan Atletico Quindio futbol takımının, 2'si Brezilyalı 3'ü Arjantinli 5 futbolcusu enkaz altında kaldı. Armenia'dan sonra depremden zarar gören ikinci kent Pereira. Helikopterle Pereira üzerinde tur atan yetkililer kentin savaşta bombalanmış bir kent görüntüsü sunduğunu söylediler.

  Kan bağışına çağrı

  Kolombiya Devlet Başkanı Andres Pastrana da, helikopterle depremden zarar gören bölgeleri gezdikten sonra yaptığı açıklamada halkı kan bağışında bulunmaya çağırdı. Başkanın bu çağrısından sonra başkent Bogota'da kan bankaları önünde uzun kuyruklar oluştu. Okul ve stadyumların evsiz kalanlar için dev çadırlar haline dönüştürüldüğü Armenia ve Pereira'ya ülkenin dört bir yanından yardım yağıyor.

  Kahve fiyatları fırladı

  Kolombiya'daki deprem kahve fiyatlarını etkiledi. Kolombiya Kahve Üreticileri Derneği Başkanı Jorge Cardenas'ın ‘‘Mahsul depremden zarar görmedi’’ yolundaki açıklamasına rağmen dün Londra'da kahve borsasında fiyatlar fırladı. Gözlemcilere göre, mahsul etkilenmese de kahve taşımacılığının depremden etkilenmesi mümkün.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı