Gündem Haberleri

  ‘Binbir Surat’a ceza yağdı

  Hürriyet Haber
  12.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şişli - Belediye başkanı, savcı ve hakim gibi kılıklara girerek çok sayıda kişiyi dolandıran Metin Kökçü ile suç ortağı Adnan Ongan'a, ceza yağdı.

  Daha önce de benzer suçlamalarla hakim karşısına çıkan Metin Kökçü, son olarak, Avcılar Belediye Başkanı Tahsin Salihoğlu'nun adını kullanıp bir döviz büfesini 15 bin dolar dolandırmıştı.

  Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın iddianamesine göre, 1997 Şubatı'nda Kökçü Para Döviz AŞ adlı kuruluşu aradı ve telefona çıkan Rıza Özer'den para istedi. 'Belediye başkanının talimatı üzerine' gönderilen parayı, buluşma yeri Amerikan Hastanesi'nde 'başkanın adamı' Adnan Ongan teslim aldı.

  Hakimi inandıramadı

  Mahkemede suçu sabit görülen Kökçü'ye 3 yıl 6 ay hapis ve 2 milyar 44 milyon lira ağır para cezası verildi. Yardımcısı Adnan Ongan ise 11 ay 20 gün hapis cezası ve bir milyar 703 milyon lira ağır para cezasına çarptırıldı.

  Sırada iki dava daha var

  'Binbir Surat' Kökçü, Bakırköy Adliyesi'ndeki iki ayrı davada da, bir tutuklu yakınını dolandırmak, diğerini de dolandırmaya teşebbüs etmek suçundan yargılanıyor. Kendisini savcı olarak tanıtan Kökçü'nün, cezaevinde bulunan Fatih Murat Alacan'ı dışarı çıkarmak için, eşi Filiz Alancan'dan 2 bin 500 dolar aldığı iddia ediliyor. Mahmut Aktaş'tan ise yine cezaevindeki yakınını kurtarmak için, 10 bin dolar istediği ileri sürülüyor.

  Bu davalardan tutuklu olarak yargılanan Kökçü, polisin komplosu ile karşı karşıya olduğunu belirterek, ‘‘Tamam 24 ayar altın değilim ama masumum’’ diyerek savunmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı