Gündem Haberleri

  Binali Yıldırım: "Yasa dışı dinleme suçtur"

  A.A
  26.11.2009 - 15:20 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “hiç kimsenin, haberleşme hürriyetine, özel hayatın gizliliğine matuf yasa dışı işlem yapmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını” belirterek, yasa dışı dinlemenin suç olduğunu hatırlattı.

  Yıldırım, Elmadağ Belediyesi'nde, Kaymakam Ejder Sarıçiçek ve Belediye Başkanı Gazi Şahin ile yemek yedi.

  Yemeğin ardından belediyeden ayrılışı sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Yıldırım, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlendiğinin” hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:
  “Hiç kimsenin, haberleşme hürriyetine, özel hayatın gizliliğine matuf yasa dışı işlem yapması kabul edilebilir bir şey değildir. Yasa dışı dinleme suçtur. Yasa dışı dinlemeler yoluyla elde edilen bilgilerin de hiçbir şekilde hukuki geçerliliği yoktur. Daha önce yasa dışı dinlemeler diz boyu gidiyordu. Bunların delil olmaması, bunu yapanların suç işlemiş olması ve bir yıldan üç yıla kadar cezalandırılmaları yönünde yasal düzenlemeyi ilk defa yapan hükümetimizdir. O bakımdan, şimdi bir hazırlık daha yapıyoruz. Buradaki suçların cezalarını üç kat artırıyoruz.”

  “Başbakanı bile yasa dışı dinlediklerine göre, işin boyutunu siz tahmin edin” diyen Yıldırım, “Bazıları, 'efendim başbakan bu dinlemeleri kontrol ediyor. Bunları yönlendiriyor.' Yani bunları söylemek için bir şeyi fark etmeleri gerekir. Eğer, bir başbakan bütün bunları yapabiliyor ise, acaba kendisinin dinlenmesini nasıl önleyememiş? Bunlar tek başına burada bir aymazlığın, bir kanun, kural tanımazlığın, adeta kurumlar içerisinde bazı yapılaşmaların olduğunu ortaya koyuyor. Tüm bunların hepsi ortaya çıkacak. Hukuk devletinde hiçbir şey karşılıksız kalmaz. Gereği yapılır” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı