GeriGündem Binali Yıldırım: "Dünyada hukuk mücadelesi başlatıyoruz"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Binali Yıldırım: "Dünyada hukuk mücadelesi başlatıyoruz"

Binali Yıldırım: "Dünyada hukuk mücadelesi başlatıyoruz"
refid:21575353 ilişkili resim dosyası

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin görüntülerine erişimin engellenmesine yönelik, bütün dünyada filmin gösteriminin kaldırılmasına ilişkin uluslararası hukuk mücadelesi başlattıklarını belirterek, “Bütün dünyada gösteriminin kaldırılması ve Müslümanların yüreğine su serpilmesi, bu nefret anlayışının sona ermesini hedefliyoruz, bu yönde de çalışıyoruz” dedi.

Bakan Yıldırım, Esenboğa Havalimanı'nda, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün yeni karla mücadele araçlarının hizmete başlama töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin görüntülerine erişimin engellenmesine ilişkin son durumun sorulması üzerine Bakan Yıldırım, mahkeme tarafından, Türkiye'de her ne şekilde olursa olsun filmin gösteriminin engellemesi yönünde karar verildiğini hatırlattı. Bunu dikkate alan internet servis sağlayıcıların tamamının söz konusu linkleri kapattığını ifade eden Yıldırım, bundan sonra başka linkler açılırsa onların da kapatılacağını belirtti. Yıldırım, şunları kaydetti:
“Türkiye'den internet yayını yapan hiçbir site bu çirkin filmi yayınlayamayacak. Ama biz bunu yeterli görmüyoruz, aynı zamanda uluslararası bir hukuk mücadelesini de başlattık. Tamamen bütün dünyada gösteriminin kaldırılması ve Müslümanların yüreğine su serpilmesi, bu nefret anlayışının sona ermesini hedefliyoruz, bu yönde de çalışıyoruz.

Bazı ülkelerden çok açık destek alıyoruz. Brezilya aynı şekilde mahkeme kararıyla kapattı. ABD'de de mahkeme kararı alındı. Birçok ülkede de buna benzer çalışmalar oluyor. İnternet güzel bir şey, faydalı bir şey, ama bazen ilaç gibi yan etkileri de oluyor. Bu yan etkilerine karşı da tedbirli olmamız lazım. Biz bu yönde tedbirimizi alıyoruz. Bundan sonra da bunu güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Bir gazetecinin, enerji fiyatlarındaki artışın ulaştırma sektörüne etkisini sorması üzerine Bakan Yıldırım, petrol fiyatlarının artışının yöresel olmadığını, dünya piyasalarındaki değişime göre fiyatların arttığını ifade etti. Yıldırım, petrol ürünlerinin fiyat artışının dünyadaki istikrarla da ilgili olduğunu vurgulayarak, istikrarsızlık yükseldikçe fiyatların da dalgalandığını kaydetti.

Bunun hem ülke hem de dünya ekonomisine olumsuz yansıdığını belirten Yıldırım, “İnşallah küresel istikrar bir an önce temin edilir, bölgesel anlaşmazlıklar sona erer ve böyle sürekli dalgalanmalardan da ekonomimiz olumsuz etkilenmez” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle