Gündem Haberleri

  Binali Yıldırım: 3 Nisan'dan itibaren sadece OGS ve KGS'liler geçecek

  A.A.
  21.01.2006 - 20:36 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Boğaziçi Köprüsü'nden, 3 Nisan 2006'dan itibaren sadece OGS ve KGS'li araçların geçebileceğini, nakit ödeme gişelerinin kaldırılacağını bildirdi.

  Yıldırım, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la birlikte, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen ”Ulaştırma Zirvesi”nin sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  “NAKİT ÖDEME GİŞELERİ KALDIRILACAK”

  Köprü trafiğinde nakit ödeme için duruşların ortadan kaldırılması gerektiğini, gişe kararsızlığı nedeniyle trafiğin aksadığını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

  “Kademeli bir geçişle Boğaziçi Köprüsü'nden 3 Nisan 2006 tarihinden itibaren sadece OGS ve KGS'li araçlar geçebilecek, nakit ödeme gişeleri kaldırılacaktır. Bu konu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından halka belirli periyotlarla duyurulacaktır.

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden transit geçişler için 4 nakit gişesi açık tutularak, OGS'li geçiş sağlanacaktır.”

  Köprü geçişlerinde sağ şeridin toplu taşıma araçları için tercihli yol yapılacağını anlatan Yıldırım, acil durumlar haricinde bu şeridin kullanılmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını kaydetti.

  Toplu taşıma sistemlerine ağırlık veren bir politika benimseneceğini ve en kısa sürede toplu taşıma araçlarında modernizasyon, konfor ve rahatlığın sağlanacağını belirten Yıldırım, ”Müşteri memnuniyetini esas alan bir politika uygulanması için vatandaşlarımızın katılımını sağlayacak projeler hazırlanacaktır” diye konuştu.

  KISA VADELİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

  Yıldırım, toplantıda alınan kısa vadeli çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

  “-İstanbul'daki ulaşımın tek idareden yönetilmesi, yönlendirilmesi ve ulaşım türleri arasındaki entegrasyonun sağlanması için başlatılan yasal çalışmaların bir an önce sonuçlandırılması.

  -Raylı sistemlerin gelişmesi için yerel yönetimlerin yatırımlarına daha fazla kaynak aktarımı sağlanması.

  -Marmaray da dahil olmak üzere tüm raylı sistem yatırım ve yapımlarının hızlandırılması için gerek hukuki, gerekse maddi engellerin ortadan kaldırılması.

  -Köprü geçişlerinde düzenleme yapılarak, nakit ödemeyle geçiş sisteminden caydırıcılık sağlanarak OGS ve KGS kullanımının özendirilmesi.”

  Yıldırım, OGS alımında ödenen depozit ücretinin kaldırılacağını ve herkesin kolaylıkla OGS cihazlarını almaları için gerekli düzenlemelerin yapılacağını bildirdi.

  ÜÇÜNCÜ HAVAALANI, ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ

  Yıldırım, orta ve uzun vadede İstanbul'un üçüncü bir havaalanına ihtiyacı bulunduğunu belirterek, bunun çalışmalarını bakanlığının yürüttüğünü bildirdi.

  Binali Yıldırım, üçüncü köprü çalışmasının da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından çok çeşitli faktör ve etkiler dikkate alınarak titizlikle yürütüldüğünü kaydetti.

  İstanbul'un trafik ve ulaşım sorununun, dünyanın bütün büyük şehirlerindeki ulaşım sorunlarıyla benzerlik gösterdiğini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

  “Ama önemli bir fark vardır. Örnek olarak, Londra'da 420 kilometre raylı sistem vardır ve bu raylı sistem 100 yıl önce yapılmıştır. Bizim raylı sistemdeki mazimiz nostaljik Karaköy Tünel Tramvayı'nı çıkarırsak, 1990'lı yılların ikinci yarısında başlar. Bu konuda ne kadar geç kaldığımız açık ve seçik ortadadır. Ama geç kalmak, hızlanmamak, bu mazeretin altına sığınmak gibi bir lüksümüz yoktur. İstanbul'un sorunlarını çözmek için Büyükşehir Belediyesi önemli çalışmalara başladı. Biz de merkezi yönetim olarak gereken her türlü koordinasyon ve desteği sağlayacağız. Amacımız, İstanbul'u daha güzel ve yaşanabilir bir dünya kenti haline getirmek.”

  “PARK ET, TOPLU ULAŞIMI TERCİH ET”

  Yıldırım, ulaşım sistemleri arasında koordinasyon sağlanacağını, bunun için tüm hatların ulaşım türlerine göre tekrar gözden geçirileceğini, birbiriyle rekabet etmeyen, türler arasında entegrasyonu sağlayan kombine sisteme geçiş çalışmalarının başlatılacağını ve bunların süratle tamamlanacağını anlattı.

  Bu konuda ilk uygulama olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bilet entegrasyonunu fiilen başlatacağını belirten Yıldırım, otobüs, deniz yolu ve raylı sistemde tek bilet uygulamasının 1 Şubat 2006'da yürürlüğe gireceğini söyledi.

  “Park et, toplu ulaşımı tercih et” sloganı ile bir süreden beri İstanbulluların gündeminde olan ve belirli toplama aktarma merkezlerinde özellikle deniz veya raylı sistemlerin çevresinde park alanları belirleme çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Yıldırım, bu çalışmaların hızla tamamlanacağını kaydetti.

  HASARLI TRAFİK KAZALARI

  Hasarlı trafik kazalarının da trafiğin aksamasına neden olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

  “Hasarlı kazalarda artık saatlerce polis bekleme işine 'paydos' diyoruz. Sürücüler, karşılıklı sigortalardan yararlanarak, birbirine 'geçmiş olsun' diyecek ve trafiği tıkamadan yollarına devam edecek. Bunun için TBMM Genel Kurulu'nda gündemde bulunun Trafik Kanunu'nda gerekli değişikliği yaparak bir an önce uygulamaya koyacağız. Bu düzenleme yapıldıktan sonra trafik sıkışıklığını olumsuz etkileyen sorunu hafifletmiş olacağız.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı