GeriGündem Başbakan’dan Ankara’ya stat müjdesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan’dan Ankara’ya stat müjdesi

Başbakan’dan Ankara’ya stat müjdesi

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, 19 Mayıs Stadı’nı, uluslararası standartlardaki müsabakalara ev sahipliği yapacak şekilde 50 binin üzerinde kapasiteli yeni bir stadyum olarak inşa edeceklerini söyledi. Yıldırım, Esenboğa Havalimanı’ndan yurtdışı direkt uçuşların da arttırılacağını ifade etti.

Ankara’nın başkent oluşunun 94. yıl dönümünü etkinliğine katılan Yıldırım özetle şunları söyledi:

60 MİLYARLIK YATIRIM

“Ankara’ya son yıllarda AK Parti hükümetleri ile 60 milyar tutarında yatırım yapıldı. Sadece hükümetin merkezi yatırımlarından bahsediyoruz. Bundan belediyemizin diğer yatırımları, özel sektörün yatırımları dahil değil. Ankara’yı hızlı trenin başşehri yaptık. Yüksek hızlı tren garıyla da Ankara’ya bir sembol eser kazandırdık. Ankara’yı şimdi Sivas’a bağlıyoruz. 2019’da inşallah Ankara-Eskişehir-İstanbul-Konya’dan sonra Sivas’a da hızlı trenle gitmek mümkün olacak. Ankara’dan Sivas’a 2 saatte ulaşmış olacağız. İnşallah 2019’da aynı şekilde Afyon ve Uşak’ı da Ankara’ya hızlı trenle bağlamış olacağız. Böylece Ankara merkezli, 14 büyük ilimize nüfusumuzun neredeyse üçte birinden fazlasının yaşadığı büyük şehirlerimize hızlı trenle ulaşma imkanına sahip olacak.

50 BİN KİŞİLİK STAT

Ankara için başlayıp devam eden toplam projelerin tutarı 25 milyar TL’dir. Ankara’dan Kırıkkale’ye oradan da Delice’ye bir otoyol ihalesini yaptık. 120 km. Geçenlerde Kırıkkale’den geldim. Bu yol yetmiyor. O yolda trafik sıkışıklığı var. Kısa sürede tamamlanacak böylece Ankara’nın Anadolu’ya Güneydoğu’ya ve Akdeniz’e açılan kanalları daha da genişlemiş olacak. Ankara’dan Niğde’ye otoyol ihalesini gerçekleştirdik. 360 km’lik otoyol bunun da yapımına başladık. Bütün bunların yanı sıra uluslararası standartlara ev sahipliği yapacak şekilde 19 Mayıs Stadı’nı 50 binin üzerinde yeni bir stadyum olarak inşa edeceğiz. Bunun da kararını aldık.

CHP’YE ESENBOĞA ELEŞTİRİSİ

Ankara’nın başkent olmasının 94. Yıl dönümü vesilesiyle Ankaralı hemşehrilerime bir de müjde vereyim. CHP’liler Esenboğa Havalimanı’nın terminalinin yapılmaması için büyük direnç gösterdiler. ‘Devletin parasını çarçur ediyorsunuz ne gerek var.’ O terminal ilk yılda garanti ettiğimiz yolcuyu geçti, üzerine çıktı. Üzerine çıkan yolcudan gelen gelirlerin yarısını da biz almaya başladık. İş bilenin kılıç kuşananın. 14 yıl geçti süre bitti. Tekrar kiraya verdik. Oradan da külliyetli miktarda para aldık. Para var mı? Önemli olan para değil. Para ile herkes iş yapar. Yeter ki işin nasıl olacağını bileceksin. Kamuya yük getirmeden iş yapacaksın.

ANKARA BAŞKENT KALACAKTIR

Diyorlar ki pahalı pahalı yollar, köprüler yaptırıyorsunuz. 15 yılda 48 milyar dolarlık bütçe dışı kaynaklardan proje yaptık. 157 proje yaptık. Bu projelerin işletme süresinde kamuya verilecek kaynak miktarı 70 milyar dolar. Bizim ödeyeceğimiz 12 milyar dolar. Maalesef bilen de bilmeyen de konuşuyor. Esenboğa Havalimanı’nın yurt dışına çıkışları biraz zayıf. Şu anda 11 noktaya uçuş var. Bir başkent için bu yeterli değil. Türk Hava Yolları ile konuştuk. En kısa zamanda yeni uçuşları başlatıyoruz. İlk olarak, 29 Ekim’de, ilk uçuş Frankfurt’a, ardından Viyana’ya, Berlin’e, Paris’e yapılacak. Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle bitiyorum. ‘Ankara başkenttir ve ebediyen olarak başkent kalacaktır.’”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle