Gündem Haberleri

  Bin Ladin'in ölümü dengeleri değiştirecek

  Hürriyet Planet
  02.05.2011 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Usame bin Ladin’in bir ABD operasyonuyla öldürüldüğünün açıklanmasıyla dünya ayağa kalktı. Olay hem ABD siyaseti hem de dünya açısından çok büyük önem taşıyor.

  OBAMA MEVZİ KAZANDI

  Haberin belki de en büyük siyasi önemi, 2012’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Obama’nın elde ettiği avantaj. Son dönemde yapılan anketler Başkan’ın destek oranının hiç olmadığı kadar aşağılarda olduğuna işaret ediyordu.

   

  Özellikle Cumhuriyetçilerin yoğun olduğu ve ABD’nin cephedeki askerlerinin büyük bir çoğunluğunun memleketi olan iç kesimlerdeki eyaletlerde büyük yankı uyandırması ve Obama’ya verilen desteğin tavan yapması bekleniyor.

   

  İSTİHBARAT VE GÜVENLİĞİN ZİRVESİ DEĞİŞTİ

  Bin Ladin’in ölüm haberi, aynı zamanda, ABD’nin yeni Savunma Bakanı’nın ve CIA Direktörü’nün kimler olacağının açıklanmasının birkaç gün sonrasında geldi.

   

  Pentagon’un başına hâlihazırdaki CIA Direktörü Leon Panetta’nın, CIA’in başına ise ABD’nin Afganistan’daki güçlerinin komutanı General David Petraeus’un getirilmesinden birkaç gün sonra Afganistan Savaşı adına böyle bir zaferin duyurulması manidar.

   

  PAKİSTAN’LA GERGİNLİK

  Dahası son günlerde ABD’nin el Kaide’yle savaşında en büyük müttefiklerinden biri olarak görülen Pakistan’la ilişkilerinde gerginlik yaşanıyordu.

   

  ABD’nin Pakistan’da insansız hava araçlarıyla düzenlediği operasyonlarda birçok sivilin hayatını kaybetmesi sonucu İslamabad hükümeti büyük tepki göstermişti. Pakistanlı yetkililer Afganistan’daki ABD güçlerine giden tedarik yollarını kapatmıştı.

   

  Son olarak Wikileaks’in yayımladığı Guantanamo Belgeleri’nde Pakistan istihbarat Dairesi ISI hakkında yer alan bazı iddialar gerginliği zirveye çıkarmıştı.

   

  SEMBOLİK ÖNEMİ BÜYÜK

  Olayın sembolik önemi de elbette ki çok büyük.

   

  Zira bin Ladin, hem el Kaide’nin hem de ABD’nin “terörle mücadele” savaşının yüzüydü. Dolayısıyla Washington’ın bu olayı başta Afganistan’da 10 yıldır sürmekte olan savaş olmak üzere, ABD’nin İslami terörle mücadelesinde büyük bir zafer anı olarak nitelendirilecek.

   

  Böylece ABD’nin Afganistan’dan çıkış sürecinin hızlanması da söz konusu.

   

  TERÖRLE MÜCADELEDE YENİ BİR SAYFA

  Dahası ABD’nin bu zafer dolayısıyla terörle mücadele stratejisini değiştirmesi de mümkün. Hatta Başkan’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Richard Clarke, bin Ladin'in ölümünün ABD'nin terörle savaşında bir dönemin sonu olduğunu ancak yeni bir sayfa açacağını söyledi.

   

  Ancak bu zafer ve sevinç anı bir tedirginliği de beraberinde getirdi.

   

  İNTİKAM KORKUSU

  El Kaide’nin bin Ladin’i şehit ilan ederek bir intikam operasyonuna girişebileceğinden endişe ediliyor.

   

  Radikal İslamcı grupların internet sitelerinde Arapça “Allah belanı versin Obama” şeklinde mesajlar dikkat çekiyor. Bazı sitelerde haberin yalan olduğu yorumları yapılırken, doğru olması halinde misilleme yapılacağı uyarısında bulunuyor.

   

  Obama’nın açıklamasının birkaç dakika sonrasında Dışişleri Bakanlığı’nın ABD vatandaşlarına misilleme uyarısı yapması, istihbarat ve güvenlik dairelerinin cami çevrelerinde önlemlerini artırması, biyolojik ve kimyasal silahlar konusundaki uzman birliklerin göreve çağrılması Washington’ın alarm durumunda olduğunu gösteriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı