Gündem Haberleri

  Bin Ladin'in oğullarından ABD'ye suçladı

  New York Times
  11.05.2011 - 11:46 | Son Güncelleme:

  El Kaide lideri Usame bin Ladin’in yetişkin oğulları, babalarının 2 Mayıs günü ABD’nin düzenlediği operasyon hakkında ilk tepkiyi gösterdi.

  Ömer bin Ladin’in öncülüğünde yazılan ve New York Times’a gönderilen mektupta, bin Ladin oğulları “silahsız bir kişinin öldürülmesi, aile üyelerinin vurulması ve babalarının naşının denize gömülmesinden” dolayı ABD’yi temel yasal prensipleri ihlal etmekle suçladı.

   

  Bin Ladin oğulları, bugün içeriği açıklanan mektupta, “babalarının neden tutuklanmadığı ve dünyanın gerçekleri öğrenmesi için mahkemeye çıkarılmadığını” sordu.

   

  Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve eski Sırp lider Slobodan Milosevic’in yargı sürecine değinen Ömer ve kardeşleri, “babalarına düzenlenen suikastta sadece uluslar arası yasaların açıkça ihlal edilmediğini, aynı zamanda adil bir yargılama sürecine tabi tutulma hakkının da çiğnendiğini” belirtti.

   

  Bin Ladin kardeşler, “Rasgele adam öldürmenin politik sorunların çözümü olduğuna inanmıyoruz… Adaletin yerini bulması gerek” ifadesini kullandı.

   

  BABAMI HER ZAMAN KINADIM

  Babasının terör eylemlerini açıkça kınayan Ömer bin Ladin’in başını çektiği mektup, ABD’li gazeteci Jean Sasson tarafından ulaştırıldı. Sasson, Ömer bin Ladin’in 2009 yılında yazdığı “Bin Ladin Olarak Büyümek” adlı kitabı yazmasında yardımcı olmuştu.

   

  Bugün 30 yaşında olan Ömer bin Ladin, 1999 yılına kadar Afganistan’da babasıyla yaşamış, o yıl kitabını beraber yazdığı annesi Najva bin Ladin ile Afganistan’ı terk etmişti. Ömer, kitabında ve yaptığı açıklamalarda her türlü şiddet olayını kınamıştı.

   

  New York Times’a gönderilen mektupta, “Dünyanın, babasının dördüncü oğlu olan Ömer bin Ladin’in, babasıyla her türlü şiddete karşı olduğu konusunda anlaşmazlık yaşadığını ve her zaman babamıza değişmesi gerektiğini, hiçbir şart altında sivillere saldırmaması gerektiği konusunda mesajlar verdiğimizi bilmesini istiyoruz…” ifadesi kullanıldı.

   

  ‘SİLAHSIZ İNSANLAR ÖLDÜRÜLDÜ’

  2 Mayıs’ta Pakistan’ın başkenti İslamabad yakınlarındaki Abbottabad’da düzenlenen baskında, bin Ladin’in karılarından birinin vurulmasını kınayan mektupta, “ABD babamızı kınadığı gibi, biz de silahsız kadın ve erkekleri vuran ABD’yi kınıyoruz” denildi.

   

  Bin Ladin oğulları, Pakistan hükümetinden aile üyelerinin de serbest bırakılmasını istedi. Ömer ve kardeşleri, gözaltında bulunan bin Ladin’in üç karısı ve çocukların özgürlüklerine kavuşturulmasını talep ederken, Birleşmiş Milletler’den (BM) babalarının ölümünü soruşturmasını istedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı