Gündem Haberleri

  Bin Ladin'i kurye yakalattı

  Hürriyet Planet
  03.05.2011 - 09:11 | Son Güncelleme:

  Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarındaki lüks bir malikâneye düzenlenen operasyonla öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'i, çok güvendiği bir isim yakalattı. ABD istihbaratı, "dünyanın en çok aranan adamı"nın yerini, bin Ladin'le aynı evde yaşadığı tahmin edilen bir kuryeyi takip ederek belirledi.

  ABD yetkililerinin ifadelerine göre, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), yaklaşık 1 milyon değerindeki evi, El Kaide terör örgütünün bir kuryesini izlediği sırada geçtiğimiz Ağustos ayında keşfetti.    

  CIA, yaklaşık 4 yıldır izlenen kuryenin, İslamabad'ın yaklaşık 100  kilometre kuzeyindeki Abbottabad kentinin lüks semtlerinden birinde bulunan bu korunaklı eve girip çıktığını tespit etti.

  ABD'li yetkililer, bugüne kadar yakalanan teröristlerin sorgulamalarından bin Ladin'in bu kuryeye çok güvendiğini ve hatta terör lideriyle aynı evde yaşıyor olabileceğini de öğrendi.

  AP haber ajansı, söz konusu kuryenin isminin Kuveyt doğumlu Şeyh Ebu Ahmed olduğunu bildirdi. Kuryenin ismini üç ayrı ABD'li yetkiliye teyit ettiren ajans, operasyon sırasında Ahmed ve erkek kardeşinin de öldürüldüğünü belirtti.

  KURYENİN KİMLİĞİ İKİ YIL ÖNCE TESPİT EDİLDİ 

  Telefon, internet ve televizyon bulunmayan evin çöpünün toplatılmadan yakıldığını belirleyen yetkililer, malikânede birinin gizlendiği sonucuna vardı.

  Bunun üzerine ABD Başkanı Barack Obama 29 Nisan'da, etrafı 5.5 metre yüksekliğinde tel örgülü duvarlarla çevrili ve terasında da yüksek duvarların görüldüğü bu eve operasyon düzenlenmesi talimatını verdi. Operasyon, Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne bağlı seçkin "SEAL Team Six" tarafından düzenlendi.

  POLİS KARAKOLUNA 250 METRE

  Polis karakoluna sadece 250 metre mesafede olduğu bildirilen eve düzenlenen baskın sonucunda bin Ladin öldürüldü. Reuters'a konuşan bir ABD ulusal güvenlik yetkilisi, bin Ladin için görevlendirilen özel kuvvetlere verilen talimatın yakalama değil, öldürme emri olduğunu belirtti.

  Operasyon sonucunda, bin Ladin'in bunca yıldır sanılanın aksine dağlarda gizli bir mağarada değil, lüks bir malikânede kaldığı ortaya çıktı.   

  BİN LADİN BURADA ÖLDÜRÜLDÜ / WEB TV  

  Pakistan televizyonu Geo TV, Bin Ladin'in kaldığı evin uzaktan çekilmiş görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, malikânenin alevler içinde olduğu görüldü.

  İslamabad'ın yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki kompleksin beş yıl kadar önce inşa edildiği, ancak “dünyanın en çok aranan adamı” bin Ladin'in ne zamandır kaldığının bilinmediği ifade edildi.    

  İŞTE BİN LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ EV / Foto galeri  

  BAŞINDAN VURULDU

  Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonun detayları da belli olmaya başladı. Obama, El Kaide liderinin öldürüldüğü operasyonun Pakistan istihbarat servisinin desteğiyle gerçekleştirildiğini ifade etti.

  OBAMA, LADİN'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI /WEB TV

  Başkent İslamabad yakınlarındaki Abbottabad kentindeki eve gerçekleştirilen operasyon sırasında Pakistan istihbarat servisi ISI üyelerin de olay yerinde olduğu belirtildi.

  ABD'li yetkililer, teslim olmayı reddeden bin Ladin'in silahlı çatışmada öldüğünü bildirdi. Pakistan istihbaratı, başından vurulan bin Ladin'i öldüren kurşunu kimin sıktığının belli olmadığını açıkladı.

  ABD'li yetkililer, baskında 1'i kadın 4 kişinin daha öldüğünü belirtti. Hayatını kaybeden kadının canlı kalkan olarak kullanıldığını belirten yetkililer, yaklaşık 40 dakika süren operasyon sırasında ABD güçleri arasında ölü ya da yaralı olmadığını ifade etti.

  ABD HELİKOPTERİ DÜŞTÜ

  Ancak bir ABD helikopterinin baskın sırasında mekanik problemlerden dolayı düştüğü bildirildi. Düşen helikopterin daha sonra güvenlik sebebiyle imha edildiği belirtildi. Pakistanlı bir istihbarat yetkilisi ise helikopterin evin çatısından açılan ateşle vurulduğunu söyledi.

  CNN International'in haberine göre, Obama yönetimi operasyon öncesi toplanan istihbaratı Pakistan dahil hiçbir ülkeyle paylaşmadı. ABD hükümeti içinde de az sayıda kişinin baskından haberdar olduğu ifade edildi.

  Operasyonu yürüten CIA Başkanı Leon Panetta'nın baskını, diğer istihbarat yetkilileriyle birlikte Virginia Langley'de CIA'in merkezindeki konferans odasında naklen izlediği bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı