Gündem Haberleri

Bin Ladin'i Irak'ta tutuklanan El Kaide militanı yakalattı

Hürriyet Planet
05.05.2011 - 11:37 | Son Güncelleme:

Saddam Hüseyin’in yakalanmasından yaklaşık 6 hafta sonra, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tarafından tutuklanan bir El Kaide militanının, bin Ladin operasyonunda çok önemli bir rol oynadığı öğrenildi.

Kuzey Irak’ın İran sınırına yakın bir bölgesinde 2004 yılında tutuklanan Hassan Ghul isimli El Kaide militanının, Usame bin Ladin’in bulunmasını sağlayan özel kuryenin kimliğiyle ilgili çok kritik bilgiler verdiği öğrenildi.

 

Associated Press haber ajansına açıklamalarda bulunan ABD’li bir yetkili, bin Ladin’in bulunmasında ve öldürülmesinde “Hasan Ghul çok kilit bir rol oynadı” dedi. CIA tarafından sorgulanan Ghul’un Ebu Ahmed el Kuveyti takma adıyla tanınan kuryenin El Kaide içinde çok önemli bir isim olduğunu aktardı.

 

Bugün Şeyh Ebu Ahmed olarak bilinen Kuveyt doğumlu Pakistanlı kurye de ABD komandoları tarafından öldürülenler arasındaydı.

 

Ghul, CIA’e verdiği ifadede, “El Kuveyti”nin El Kaide’nin tutuklanan operasyonel lideri Halid Şeyh Muhammed’in yerine geçen Faraj el Libi’ye yakın bir isim olduğunu da ifade etti.

 

El Libi de Mayıs 2005’te yakalanmış ve ABD tarafından sorgulanmıştı. El Libi’nin sorgusu sırasında Ahmed’i korumaya çalışan ifadeler verdiği, böylece kuryenin öneminin daha da iyi anlaşıldığı belirtildi.

 

Yedi yıldan fazla zaman alsa da Irak’ta Ghul’un tutuklanmasıyla başlayan iz sürme operasyonu bin Ladin’in Abbottabad’daki sığınağında son buldu.

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı