Gündem Haberleri

  Bin Ladin zaferiyle gelen tartışma

  Reuters
  03.05.2011 - 09:19 | Son Güncelleme:

  ABD’li casusların, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i “geliştirilmiş sorgu” tekniklerine tabi tutulan mahkumlardan elde edilen istihbaratla öldürmüş olma olasılığı, işkenceye varan uygulamaların tekrar kullanılmaya başlanmasını sağlayabilir.

  ABD’li yetkililere bin Ladin’in Pakistan’da saklandığı yer hakkında istihbarat sağlayan “kurye” hakkında ilk bilgileri veren kişi, 11 Eylül saldırılarının arkasında olduğuna inanılan Halid Şeyh Muhammed.

   

  Muhammed’in sorgulamadan geçirildiği dönemde 183 defa "suda boğulma hissi yaratma" (waterboarding) tekniğiyle işkenceye maruz kaldığına inanılıyor. Muhammed, yüze su boşaltma ve diğer sorgulama tekniklerinin yasaklanmasının ardından, bin Ladin’in yakalanması için yıllardan beri süren avı sona erdiren ipucunu verdi.

   

  "BİN LADİN YAKALANAMAYABİLİRDİ"

  Muhammed, bin Ladin’e yakın olan kurye hakkında bilgiyi verdiği zaman, CIA en tartışmalı sorgulama tekniklerini çoktan yürürlükten kaldırmıştı. Bu teknikler arasındaki "waterboarding", tutuklunun yüzü örtülerek boğulma hissi yaşayana dek suratına su dökülmesini içeriyor.

   

  Bazı tutukluların bir noktaya kadar fiziksel baskıya maruz kaldıktan sonra bin Ladin hakkında önemli bilgiler vermiş olma ihtimali, istihbarat uzmanları arasında tartışma başlattı.

   

  Uzmanlar şimdi, "Bu yöntemler olmadan El Kaide liderinin izini bulabilir miydik?" sorusunun yanıtını arıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı