Gündem Haberleri

  Bin Ladin ile Öcalan arasında fark yok

  Hürriyet Haber
  11.09.2005 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Bin Ladin ile, Öcalan arasında fark olmadığını söyleyen ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy McEldowney, “Amerikalılar, PKK terör örgütünün ve PKK'nın cinayetlerinin lanetlenmesinde Türk kardeşlerinin yanındalar, aynen El Kaide'ye karşı olduğu gibi” dedi.

  Maslahatgüzar McEldowney, ABD'deki 11 Eylül saldırılarının yıldönümü dolayısıyla Keçiören'deki şehitler anıtına çelenk koydu.

  McEldowney ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'un birer konuşma yaptığı anma törenine, Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, Terörle Mücadelede Mükemmelliyet Merkezi'nden Kurmay Albay Saffet Akkale, Ankara'daki ABD Savunma İşbirliği Ofisi Başkanı Tümgeneral Peter Sutton ve diğer bazı yetkililer katıldı.

  Türkçe olarak, “Bugün sizinle bütün kalbimle konuşmak istiyorum, çünkü bugün sizin ve Türkiye'nin yakın ve sadık dostu olarak buradayım” sözleriyle konuşmasına başlayan McEldowney, 11 Eylül'ün, tüm Amerikalıların büyük bir acıyla andığı bir gün olduğunu belirtti. McEldowney, “4 yıl önceki o korkunç saldırılarda kaybettiklerimizin acısı hala içimizde. 11 Eylül öyle bir trajediydi ki yüreklerimiz hala yanıyor” diye konuştu.

  “Bu acı günde biz sadece kendimizi düşünmüyoruz, çünkü biliyoruz ki başkaları da, bazen daha fazlasıyla bu acıyı çektiler” diyen McEldowney, Türk halkının 10 yıllar boyunca “bir cinayet şebekesinin” terörüne maruz kaldığına ve büyük değer verdiği demokratik cumhuriyetini korumak için hem kanıyla hem canıyla çok büyük bedeller ödediğine işaret etti.

  “Türk halkının olağanüstü bir yükün altından kalkmakta olduğunu” belirten McEldowney, “Biz burada Türk kahramanlarına, uluslarını korumak için kendi hayatını feda eden bu kahramanlara saygı göstermek için buradayız. Çünkü onlar demokratik değerleri korudular. Şehitlerin acısını hisseden tüm ulusunuzla beraberim” dedi.

  “TERÖRİST İSTER BİN LADİN, İSTER ÖCALAN OLSUN”

  McEldowney, şöyle devam etti:

  “Bu mücadeleyi sürdürürken, aramızdaki dayanışmadan çıkardığımız dersleri de unutmayalım. Çünkü teröristlerin amacı insanlar arasında nefret uyandırmak ve onları bölmektir. Barışı savunanlara karşı terörü sürdürürler. Bugün burada diyoruz ki biz buna hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Aramızda hiçbir ayrılık olamaz ve hem sözlerimizde hem eylemlerimizde çifte standart da olamaz.

  Bomba ister New York'ta ister İstanbul'da patlamış olsun, teröristler hangi nefret ya da yanıltma sloganının arkasına saklanırlarsa saklansın, terörist ister Usame Bin Ladin, ister Öcalan, ister Zarkavi, ister Karayılan olsun, birlikte burada böyle bir anıtta bir arada durarak, son derece açık ve kararlı bir mesaj vermiş olalım, hiçbir kafa karışıklığı olmasın.

  Amerikalılar, PKK terör örgütünün ve PKK'nın cinayetlerinin lanetlenmesinde Türk kardeşlerinin yanındalar, aynen El Kaide'ye karşı olduğu gibi.”

  Teröristlerin saklanabilecekleri hiçbir yerin kalmayacağı mesajını veren McEldowney, “Birlikte o teröristleri yakalayacağız ve yok edeceğiz. O teröristler bizim ortak değerlerimizi ve bizi hedef alıyorlar. Bizim halklarımızın hak ettiği barış, güvenlik ve demokrasiyi biz birlikte sürdüreceğiz. İşte bu en önemli dava için, büyük bedeller ödemiş kişilerin anısını birlikte burada yad edeceğiz” diye konuştu.

  KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI

  Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da İslam dininin, insanlığa ve dünyaya güzelliği, barışı ve kardeşliği getiren sevgi ve hoşgörü dini olduğunu vurgulayarak, İslam adına saldırılar düzenleyenlerin İslam dinine zarar verdiğini söyledi.
  Altınok, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden tüm Amerikan vatandaşlarını rahmetle anarak, “terörün dini, milliyeti olmaz. Terör, bir sürü mazlum ve masum insanı yok eden bir cani saldırı makinasıdır. Terörizm dünya için, tüm insanlık için felakettir, görüldüğü yerde ezilmelidir” dedi.

  ABD büyükelçiliğinin şehitler anıtında bu töreni düzenlemesinin çok anlamlı olduğunu ifade eden Altınok, Türk milletinin terörizme 30 bin şehit verdiğini, mücadelenin güvenlik güçleri tarafından verilmeye hala devam ettiğine işaret etti.

  Tüm şehitleri rahmetle anan Altınok, Türkiye'nin güçlü bir devlet olduğunu vurguladı.
  Altınok, “özellikle kuzey Irak'ta bölücü bir Kürt devletinin kurulması terör ateşine bir bataklık yaratılacaktır ve terör makinasının üremesi ve bütün dünyanın buradan saldırı ve tehditlerle karşı karşıya kalacağı aşikardır” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı