Gündem Haberleri

  Bin Ladin cephede savaşıyor iddiası

  Hürriyet Haber
  09.12.2001 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Uluslararası terörist Usame Bin Ladin`in, savaşçılarının başında Afganistan`ın doğusundaki dağlık bölgede bulunan mevzilerini savunduğu ileri sürüldü. Bu arada, ABD uçaklarının, Somali`deki El Kaide kamplarının yerlerini belirleme çalışmaları çerçevesinde keşif uçuşlarına başladığı bildirildi.

  Kuzey İttifakı sözcülerinden Muhammed Emin, Celalabad`dan uydu telefonuyla Reuters`e yaptığı açıklamada, Taliban karşıtı güçleri ile Bin Ladin`in El Kaide savaşçıları arasında Tora Bora bölgesindeki dağlık arazide çatışma olduğunu kaydetti.  

  ``Komuta Usame`nin elinde`` diyen Emin, Bin Ladin ve aralarında Taliban yetkililerinin de bulunduğu bin kadar savaşçısının, Tora Bora`daki üslerinden çıkarıldıktan sonra Spin Gar`daki ormanlara sığındığını belirtti.  

  Amerikan uçaklarının, Usame Bin Ladin`i öldürmek için bombardımanısürdürdüğünü söyleyen Emin, çatışmalar sırasında El Kaide savaşçıları arasında can kaybı olduğunu da öne sürdü.

  USAME CEPHELERİ ATLA DOLAŞIYOR
   
  Kuzey İttifakı komutanlarından Kalan Mir, askerlerinin, dağ taş aranan Bin Ladin'i korumalarıyla birlikte at üzerinde Beyaz Dağlar'daki Melava Vadisi'ne giderken gördüklerini söyledi.

  Kalan Mir, ‘‘askerlerim bana, Usame'yi doru bir at üzerinde, dört korumasıyla birlikte gördüklerini söylediler. Usame, cephedeki savaşçılarını ziyaret ettikten sonra atla Melava Vadisi'ne dönüyordu’’ diye konuştu. Dinlenen telsiz konuşmalarında da ‘‘şeyh’’ kelimesinin sık sık geçtiği belirtildi. Savaşçıları, Bin Ladin'e ‘‘Şeyh’’ diye hitap ediyor.

  Celalabad çevresinde ve Beyaz Dağlar'a doğru giderken görülmesi, Bin Ladin'in nerede olduğu olduğu yolundaki kanıtları da oldukça güçlendirdi. Usame bin Ladin'in Pakistan'a kaçtığı belirtilmiş, ancak bu haber, askeri yetkililer tarafından yalanlanmıştı.

  ABD UÇAKLARI, SOMALİ`DE EL KAİDE KAMPI  PEŞİNDE

  The Sunday Observer Gazetesi`nin Pentagon kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, uçakların, Somali`nin Kenya sınırında bulunan iki kamp üzerinde, hava operasyonuna hazırlık kapsamında birçok uçuş yaptıklarını belirtti.  

  Gazete, Amerikan savaş gemilerinin, bombardıman gerekmesi halinde gerekli hazırlıkların yapılması ve Usame Bin Ladin`in bu ülkeye sığınması halinde Bin Ladin`i yakalamak için Başkent Mogadişu açıklarında mevzilendiklerini yazdı.  

  Gazete, Somali üzerinde son günlerde keşif uçuşlarının arttığını ve ABD Dışişleri Bakanlığı`nın, bu ülkede faaliyet gösteren uluslararası yardım kuruluşlarını tahliyeye hazırlanmaları konusunda uyardığını bildirdi.

  ANNESİ BİN LADİN'E KIZGIN DEĞİL 

  Usame bin Ladin'in annesi, ‘‘Oğluma kızgın değilim...’’ dedi ve Allah'tan ihtiraslarını paylaşmadığı oğluna doğru yola göstermesini istedi. Suudi Arabistan'da yayınlanan Medine adlı gazeteye demeç veren anne, ‘‘Oğluma maledilen ihtirasları, fikirleri ve eylemleri onaylamıyorum, ama ona kızmıyorum da...’’ dedi.

  ‘‘Her anne gibi evladımla gurur duyuyorum’’ diyen anne, ‘‘Allah'a niyaz ediyorum ki, oğlum doğru yola gelsin, Allah onu korusun...’’ diye konuştu. The New York Gazetesi, Usame bin Ladin'in 11 Eylül saldırılarından bir gün önce annesini telefonla arayarak, ‘‘Çok önemli şeyler olacak’’ dediğini yazmıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı