Gündem Haberleri

  Bin dosya incelemeye alındı

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün yürürlüğe giren af yasası kapsamında yaklaşık bin dosyayı incelemeye aldı.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay'ın ek binasındaki üç ayrı yerde oluşturulan odalarda görevlendirilen 40 savcıyla yasa kapsamına giren dosyaları incelemeye başladı.

  Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mükerrem Malatyalı, yasa gereği, son soruşturma safhasında olup kesin hükme bağlanmayan ve tutuklu olan sanıkların durumlarının incelemeye alındığını bildirdi. Kesin sayının belli olmamakla birlikte, yaklaşık bin dosyanın inceleneceğini ifade eden Malatyalı, şimdiye kadar incelenen yaklaşık 200 dosyanın 40'ındaki 120 sanık hakkında tahliye kararı verildiğini belirtti. Malatyalı, bu akşama kadar incelenecek dosyalardaki tahliye kararlarına ilişkin telgrafların, saat 17.00'de postaya verileceğini ifade etti.

  Savcı Malatyalı, bütün dosyaların incelemesini Ramazan Bayramı'na kadar tamamlamayı planladıklarını, bu amaçla çalışacak personelin belirlendiğini söyledi.

  Savcı Malatyalı, bundan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelecek dosyalarda da öncelikle yasa kapsamına giren suçları kapsayıp kapsamadığına bakılacağını, eğer suç 23 Nisan 1999'dan önce işlenmiş ise ve sanık tutuklu ise bunların durumunun da hızla ele alınacağını kaydetti.

  Öte yandan, 4616 Sayılı Şartla Salıverilme ve Ertelemeye Dair Yasa'nın ilgili maddesi gereği, dosyaları Yargıtay'ın ilgili dairesinde bulunan sanıkların durumu da ilgili ceza dairelerince inceleniyor. Bu kapsamda, yasadan yararlanan ve tutuklu olan sanıklar varsa bu sanıkların tahliye kararları da ceza daireleri tarafından ilgili Cumhuriyet savcılıklarına bildirilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı