GeriGündem BİLSEM bireysel değerlendirme sonuçları açıklandı mı? BİLSEM kayıtları ne zaman yapılacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BİLSEM bireysel değerlendirme sonuçları açıklandı mı? BİLSEM kayıtları ne zaman yapılacak?

BİLSEM bireysel değerlendirme sonuçları açıklandı mı? BİLSEM kayıtları ne zaman yapılacak?

BİLSEM bireysel değerlendirmeleri 13 Mayıs-9 Ağustos tarihleri arasında alınmıştı, adaylar şimdi sonuç heyecanı yaşıyor. MEB, Bilim ve Sanat Merkezleri 2. aşama bireysel mülakat ve tanılama sonuçlarının bugün açıklanacağını duyurmuştu. Peki, BİLSEM bireysel değerlendirme sonuçları açıklandı mı? BİLSEM kayıtları ne zaman yapılacak?

BİLSEM sınav sonuçları, günün ilk saatleri itibariyle duyuru ilanı ile takip edilmeye başlandı. BİLSEM bireysel değerlendirme sınav sonuçları sonrasında dileyen kişiler, 22-28 Ağustos tarih aralığında itiraz başvurularını gerçekleştirebilecek. BİLSEM bireysel değerlendirme sonuçlarına itirazların değerlendirmesi ise 29 Ağustos-13 Eylül olacak. İşte, BİLSEM sınav sonuçları hakkında bazı bilgiler

BİLSEM BİREYSEL MÜLAKAT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

BİLSEM bireysel mülakat sonuçları, bakanlığın yaptığı açıklamaya göre 21 Ağustos tarihinde erişime açılacak. Başarılı olan adaylar 26 Ağustos ile 13 Eylül tarihleri arasında kayıtlarını yapabilecek. Sonuçların öğle saatlerinde MEB ana sayfası ve ORGM.meb.gov.tr adresleri üzerinden açıklanması bekleniyor.

BİLSEM bireysel değerlendirme sonuçları açıklandı mı BİLSEM kayıtları ne zaman yapılacak

ÖZEL YETENEKLİ BİREY KİMLERE DENİR?

Yaşıtlarına göre daha hızlı öğrenen; yaratıcılık, sanat, liderliğe ilişkin kapasitede önde olan, özel akademik yeteneğe sahip, soyut fikirleri anlayabilen, ilgi alanlarında bağımsız hareket etmeyi seven ve yüksek düzeyde performans gösteren birey, özel yetenekli olarak tanımlanır.

Doğuştan getirilen farklı yetenekler ve öğrenme kapasitelerinin mümkün olan en küçük yaşta farkedilmesi, sahip olunan yetenek ve genel zihinsel öğrenme kapasitesine uygun eğitim imkanlarının sunulması toplumlar için büyük önem taşımaktadır.

Ülkemizde GENEL ZİHİNSEL, GÖRSEL SANATLAR ve MÜZİK alanlarında ‘Özel Yetenekli’ olarak belirlenen ve yetenek alanlarında Özel Eğitime İhtiyaç duyan çocuklarımıza yönelik eğitim hizmeti BİLİM ve SANAT MERKEZLERİ ile sunulmaktadır.

800 BİN ÖĞRENCİNİN TARAMASI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığınca, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf öğrencisi 800 bin çocuğun yetenek taraması yapıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, zihinsel, resim ve müzik yeteneği bakımından akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen ilkokul 1, 2 ve 3. sınıftaki öğrencileri, 3-14 Aralık 2018'de e-okul sistemi üzerinden öğretmenlerince bilim ve sanat merkezlerine (BİLSEM) aday gösterildi.

Aday gösterilen yaklaşık 800 bin öğrenci, 19 Ocak-14 Nisan 2019'da hafta sonları tablet bilgisayar ile grup tarama uygulamasına alındı.

Grup tarama uygulaması sonuçları 19 Nisan'da açıklandı ve barajın üzerinde puan alan öğrenciler aday gösterildikleri yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye tabi tutuldu.

Bireysel değerlendirmede; 1. sınıflar için Wechsler Nonverbal Yetenek (WNV) testi, 2. ve 3. sınıflar için Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği olan Anadolu-Sak Zeka Ölçeği (ASİS) kullanıldı.

BİLİM VE SANAT MERKEZİ SAYISI 159'A ÇIKARTILDI

Görsel sanatlar ve müzik yetenek alanlarında bireysel değerlendirmeye alınacak öğrencileri değerlendirmek üzere illerde komisyonlar oluşturulacak. Bu komisyonlarda akademisyenler, güzel sanatlar lisesi öğretmenleri ve bilim ve sanat merkezleri öğretmenlerinden oluşturulan uzmanlar görev alacak.

Bu yıl, genel zihinsel yetenek alanından 78 bin 707, görsel sanatlar yetenek alanından 40 bin 539, müzik yetenek alanından ise 15 bin 455 olmak üzere toplam 134 bin 701 öğrenci değerlendirildi. Bu değerlendirmenin sonucu 21 Ağustos'ta kamuoyuna açıklanacak.

Tanılama sonucunda ortaya çıkması öngörülen ihtiyaca göre planlama yapıldı ve bu ay itibarıyla ülke genelinde bilim ve sanat merkezi sayısı 159'a çıkartıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili sosyal paylaşım sitesinde yaptığı değerlendirmede, "Derdimizin adı çocuğun yeteneğini keşfetmekti. Çocuklarımızın yetenek haritalarını çıkartabilmek için Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği ASİS'i geliştirdik ve 800 bin öğrencimizle ülkemizin en kapsamlı yetenek taramasını gerçekleştirdik. Hedef tüm ülke..." ifadelerini kullandı.

BİLSEM'E YAPAY ZEKA ATOLYESİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye'nin ilk yapay zeka stratejisine yönelik çalışmalar kapsamında, özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı Bilim ve Sanat Merkezleri'nde (BİLSEM) yeni eğitim öğretim dönemini ‘yapay zeka atölyeleriyle donanma yılı’ ilan etti. Türkiye'nin ilk yapay zeka stratejisini yakın bir zamanda açıklamaya hazırlanan bakanlık, bu kapsamda özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde ilk kez ‘yapay zeka’ odaklı yeni bir dönemi başlatacak. Bu kapsamda MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmayla, 2019-2020 yılı BİLSEM'ler açısından ‘yapay zeka atölyeleri ile donanma yılı’ ilan edildi. Teknoloji ve eğitim boyutundan ilerleyecek çalışmalarla BİLSEM'lerde hem atölyelerin kurulması hem de öğrenci ve öğretmenlerin bu alanda eğitilmesi sağlanacak. Öğrenciler, geliştirdikleri projelerde yapay zeka atölyelerinden yararlanacak.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle