Gündem Haberleri

  Bill Clinton: Kuzey Irak sorununu Hillary çözer

  Erhun GEYİSİ/ PARİS, (DHA)
  08.10.2007 - 16:12 | Son Güncelleme:

  ABD eski Başkanı Bill Clinton, eşi Hillary'nin başkan olması halinde, Irak sorununu, Türkiye ile Irak arasında çatışmaya sebep olmayacak biçimde çözebileceğini savundu.

  ‘Giving: How Each of Us Can Change the World' (Vermek: Herbirimiz nasıl dünyayı değiştirebiliriz?) adlı kitabını tanıtmak üzere Fransa'da bulunan Clinton, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte Bush'u eleştirirken Başkan adayı eşi Hillary Clinton’a destek çıktı.

  Irak’taki savaşın ABD'nin imajını bozduğuna ilişkin yorumlara katıldığını belirten Clinton, Vietnam Savaşı'nı gündeme getirdi. Vietnam Savaşı sırasında genç olduğunu hatırlatan Bill Clinton, “Kendi kendime ‘ABD yanlış yapıyor’ diyordum. Ama yine de ABD düşmanlarıyla, koloni kurma hedefleri olmaksızın savaşan iyi bir ülkeydi. Dünya ikiye bölünmüştü. Totaliter güçlerle özgürlük yanlılarının dünya savaşı gibiydi. Irak’taki varlığımızla yaratılan durumsa tamamen farklı ve etkileri itibariyle çok kötü. Çünkü tamamen bağımsız bir dünyada yaşıyoruz. ABD dahil olmak üzere hiçbir ülke, büyük bir sorunu tek başına çözemez. Bunlar sadece birlikte hareket ederek çözebileceğimiz sorunlar” dedi.

  Savaşın küresel ısınma, nükleer silah gibi sorunlarla da bir arada düşünülmesi gerektiğini belirten ABD eski Başkanı, “Her ülkenin kendi çıkarlarını savunma hakkı vardır. Ancak dünyanın genel idaresine ilişkin bir tür konsensüse bağlı kalmak şartıyla” diye konuştu.

  Eşi Hillary Clinton’un, başkan seçilmesi halinde ABD'nin dünyadaki olumsuz imajını hızla düzelteceğini iddia eden Bill Clinton,şöyle devam etti:

  “Eğer savaşçı rolümüzden, Kürtler'i boşvermeden ve Türkiye ile Irak arasında çatışma riski doğurmadan vazgeçebileceğimizi gösterebilirsek, yayılmacı olmayan sürece dönebilirsek, küresel ısınma sorununu ele alabilirsek, uluslararası hukuka saygı göstermeye tekrar başlayabilir, Cenevre Konvansiyonu'na uyum sağlayabilirsek, hakkımızdaki düşünceler de hızla değişir.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı