Gündem Haberleri

  Bilkent'in öğretmen atağı

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilkent Üniversitesi, yüksek lisans düzeyinde burslu öğretmen yetiştirme programı başlatıyor. Adaylar, ileri derecede İngilizce bilenler arasından mülakatla seçilecek.

  ORTAÖĞRETİM düzeyinde ‘‘kaliteli öğretmen yetiştirme’’ işine talip olan Bilkent, yeni bir Öğretmen Yetiştirme Programı uygulamaya koyuyor. Program, eğitim fakülteleri dışında kalan mezunlara da öğretmen olma kapısını açıyor. Başvurular, 22 Mayıs-19 Haziran tarihleri arasında Bilkent Öğrenci İşleri Müdürlüğü'nce kabul edilecek.

  Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, ‘‘Model olacak’’ dediği Öğretmen Yetiştirme Programı'nı Hürriyet'e açıkladı. Bu yıl için 25 ya da 28 kişi alınacağını bildiren Doğramacı, ‘‘Lisans eğitimlerini eğitim fakültelerinde değil de belirlenen sahaya yakın alanlarda yapan üniversite mezunlarını, bu programa davet ediyoruz’’ diye konuştu.

  Dört yıllık planlanan programa göre, gelecek yıl 50, sonra 75 ve 2003 yılında da 100 kişinin öğretmen olarak yetiştirileceği program şöyle:

  Öğretmenlik için tezsiz yüksek lisans programları 2 yıl süreli olacak. Kazanan adaylar Bilkent'te parasız, bursu okutulacak.

  Bu yıl, Türk dili ve edebiyatı, İngilizce, biyoloji ve tarih alanlarında öğretmen yetiştirilecek.

  Üniversiteden son 10 yılda mezun olanlarla bu yıl ilkbahar dönemi mezun olacakların başvuruları kabul edilecek.

  Türk dili ve edebiyatı branşı için tüm dil, edebiyat ve mütercim-tercümanlık programları, İngilizce için eğitim-öğretimi İngilizce olan tüm programlar, tarih branşına tarih, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, arkeoloji ve sanat tarihi programları, biyoloji için de biyokimya, moleküler biyoloji ve genetik, gıda mühendisliği, zooteknik ve biyoloji alanındaki diğer programlardan mezun olanlar ya da bu dönem mezun olacaklar başvurabilecek.

  Programa alınacak öğretmen adayları, ileri düzeyde İngilizce bilenler arasından mülakatla seçilecek.

  Eğitim-öğretime 2000-2001 akademik yılında başlayacak öğretmen adayları, eğitimlerinin üçüncü yarı yılında ABD'ye gönderilecek. ABD'nin önde gelen okullarında 8 hafta süreyle etüt yapacak olan öğretmen adaylarının, yol, barınma ve eğitim masraflarını da Bilkent karşılayacak.

  Öğretmen adayları stajlarını da Robert Koleji, İzmir Amerikan Koleji, TED Koleji gibi, Ankara, İstanbul ve İzmir'in önde gelen okullarında yapacaklar.

  Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'ten onaylı yürütülen bu programlardan mezun olanların, liselere atanmalarını da Bakanlık yürütecek.

  MEB’den öğretmenliği seçene burs

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenliği ilk 5 tercihi içinde gösteren ve kazanan 5 bin öğrenciye, yeni öğretim yılından itibaren burs verecek.

  MEB'in konuya ilişkin duyurusu, ‘‘2000 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’’nda yer aldı. Kılavuzda, öğretmenlikle ilgili programların karşısına kontenjanlar da konuldu. Kontenjan ayrılmayan programları kazanacak öğrencilere, burs verilmeyecek.

  Burs, öğrenciye öğrenimi süresince veriliyor. Gelecek öğretim yılı için aylık burs miktarı 25 milyon lira olarak belirlendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı