Gündem Haberleri

  Bilişimde kadın ağı

  Ayşe AYDIN
  21.01.2002 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Görevleri bilgisayar sistemleri arasındaki ağları (network) kurmak ve güçlendirmek. Network uzmanları bilgi işlem sektörünün en değerli çalışanları arasındalar. Uzmanların büyük bölümünü erkekler oluşturuyor. IDC ve Cisco Systems tarafından yapılan araştırmaya göre kadınlar sessiz ve derinden geliyorlar. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa'dan yedi ülkede kadın network çalışanlarının oranı Batı Avrupa ve Baltık ülkelerindekilerden daha fazla. Araştırmaya göre, Türkiye iki yıl içinde bölgedeki ülkeler arasında en büyük sıçramayı yapacak ülke.

  ‘‘Kadınlar teknik mesleklerde başarılı değiller. Bilgisayar teknolojilerinden anlamıyorlar. Mühendislik onlara göre değil. Rakamlarla başedemiyorlar...‘‘

  Araştırma şirketi IDC ve Cisco işbirliğiyle yapılan 'Networking'te Yetenek Açığı-Kadınlar Arayı Kapatıyor' araştırması bilgi teknolojileri alanında çalışan ya da çalışmak isteyen kadınlara yönelik genel kanıyı bu cümlelerle özetliyor.

  Başta bilgi teknojileri olmak üzere birçok teknik alanda erkek çalışanlar çoğunlukta. Dünya genelinde kadın çalışanlar kendileriyle aynı işi yapan erkeklerin en fazla yüzde 70'i kadar kazanabiliyor.

  Araştırmaya göre kadınlar işgücü piyasasında olmaları gereken noktada değiller. Ancak araştırmayı yöneten analist Vladimir Kroa’ya göre kadınlar özellikle teknik konularda sınırları zorlamaya başladılar. Avrupa'da bilgi teknolojileri alanında çalışan 130 şirket arasında yapılan araştırma, görevleri bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan ağları yapılandırmak olan network uzmanlarını inceliyor.

  DOĞU'DAKİLER BİRİNCİ

  Araştırmanın ortaya çıkardığı en ilginç sonuç teknoloji uygulamaları konusunda gelişmiş ülkelerin gerisinde olan Orta ve Doğu Avrupa'da (CEE-Central and Eastern Europe) network alanındaki kadın çalışan sayısının Batı Avrupa ve Baltık ülkelerine göre daha fazla olması.

  Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Türkiye ve İsrail'i kapsayan bu bölgede network çalışanlarının yüzde 9.7'si kadınlardan oluşuyor. Bu oran İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Belçika, Portekiz'in bulunduğu Batı Avrupa'da yüzde 6.1; İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya'yı kapsayan Baltık ülkelerinde ise yüzde 5.8.

  CEE bölgesinde, ülkelere göre yapılan ayrımlarda kadın network çalışanı oranının en fazla olduğu ülke Yunanistan. Yüzde 14.2 oranında kadın network çalışanı olan Yunanistan'ı sırasıyla İsrail (yüzde 12.6), Macaristan (yüzde 12.2) ve Romanya (yüzde 10.9) takip ediyor. Türkiye bu sıralamada yüzde 10.7'lik oranla dördüncü sırada geliyor.

  Araştırmaya göre CEE bölgesinde kadın network çalışanı oranının diğer iki bölgeye göre fazla olmasının en önemli nedenlerinden biri network teknolojilerinin bu bölgede çok fazla talep görmesi.

  İSRAİL’İN BAŞARISI

  Özellikle Çek Cumhuriyeti ve Macaristan gibi ülkelerde network danışmanlığı yükselişte olan meslekler arasında yer alıyor.

  İsrail'in sıralamada ikinci sırada yer almasının ana nedeni Orta Doğu'nun Silikon Vadisi olarak adlandırılan ülkenin bilişim teknolojileri konusunda çok gelişmiş olması.

  Araştırmaya göre bu bölgede yer alan ülkelerde internet kullanımının diğer ülkelere göre daha yeni olması bir diğer etken. Bákir mecra olarak nitelenen bölgedeki internet trafiği gelişmeye açık.

  Sıralamada üçüncü olan Romanya, başarısını bir zamanlar tábi olduğu ve işgücü kapasitesinden, kadın ve erkek ayrımı yapmadan en üst düzeyde yararlanmayı hedefleyen komünist rejime borçlu.

  Araştırma kadınların network alanında kariyer gelişimlerine ilişkin tahmini rakamları da kapsıyor. Buna göre 2004'e kadar bölgede network alanında çalışan kadın sayısı dokuz bin 514'e ulaşacak. Bölgedeki kadın network uzmanlarının oranı 2004'te yüzde 12.5 olacak.

  Türkiye önümüzdeki iki yıl içinde bölgedeki ülkeler arasında en büyük sıçramayı yapacak ülke. Türkiye'deki kadın network çalışanları oranı 2004'te yüzde 16'ya ulaşacak.

  EĞİTİM ANAHTARI

  İş dünyasındaki bu durumun nedenlerinden biri de bilgi teknolojileri ve teknik konularda eğitim alan kadın sayısının az olması. İlgili alanda eğitim alan kadınlar bile daha çok satış ve pazarlama departmanlarında çalışmak istiyorlar.

  Örneğin, Polonya'da tüm öğrencilerin yüzde 56.6'sı kadınlardan oluşuyor. Ancak bu oran bölümlere göre yapılan ayrımlara yansımıyor. Matematik, bilgi teknolojileri, mühendislik gibi alanlarda eğitim alan kadın öğrencilerin oranı yüzde 20.7.

  Network eğitimleri tüm dünyada üniversitelerden çok akademi ve kurslarda veriliyor. Örneğin Cisco Network Akademileri dünya genelinde network eğitimleri veriyor. Bu eğitimleri alan kişilerin yüzde 14'ü kadınlardan oluşuyor.

  Network eğitimleri, Türkiye'de de Cisco Network Akademisi ve eğitim şirketleri tarafından veriliyor. Cisco networking eğitimlerinin yüzde 75'ini veren Netron Bilgi İletişim Teknolojileri şirketinde eğitim alan kişilerin yüzde 15'i kadınlardan oluşuyor. Aynı eğitimleri düzenleyen Koç Bryce'da bu oran yüzde 16.

  Cisco Türkiye Genel Müdürü Suat Baysan Cisco’nun dünya genelinde yürüttüğü ‘Cinsiyet Girişimi’ projesiyle sektördeki cinsiyet dağılım eşitsizliğini gidermeyi hedeflediklerini belirtiyor.


  Bilgi teknolojileri alanında çalışan kadınların sayısında artış olduğunu düşünüyorum. Bunu eğitimlerimizi alan kadın sayısındaki artıştan anlayabiliyoruz. Sektörde daha çok yazılım alanında çalışıyorlardı. Ancak son yıllarda network alanında da çalışmayı tercih ediyorlar. Network alanında ciddi gelişmeler oldu, cazibesi arttı. Çünkü, tasarım çalışmalarının da bulunduğu bir alan. Detaylar çok önemli ve dikkat gerektiriyor. Bu nedenle kadınlar için çok uygun olduğunu düşünüyorum.

  Dilek Günçer (Koç Bryce Genel Müdürü)


  Son yıllarda network alanında eğitim alan kadın oranlarında belirgin bir artış var. Kadınlar yenilikleri erkeklerden daha hızlı algılayabiliyorlar. Network alanında çok yetenekliler. Programlı ve disiplinliler. Üniversitelerde verdiğimiz network programlarına devam eden öğrencilerin yüzde 10'u kadın. Kadınlara yönelik olarak 8 Mart Kadınlar Günü'ne kadar sürecek bir kampanya başlatıyoruz. Şubat ayında başlayacak kampanya kapsamında kadınlar, CCNA ve CCNP eğitimlerinden yüzde 25 indirimle yararlanabilecekler.

  Murat Öztezel (Netron Yönetici Ortağı)


  CISCO tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını Bilgi Teknolojileri sektöründe çalışan kadınlar olarak yaşayarak görüyoruz. Avrupa ve ABD'de aldığımız eğitimlerde kadın çalışanların büyük bölümünün Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden olduğunu gözlemliyoruz. Elektrik-elektronik mühendisiyim. Network bilgi teknolojilerinde hemen her alanla ilgili bir dal. Yaratıcılık, bütünsel düşünme ve kendini yenileme çok önemli.

  Ebru Ünal (Garanti Teknoloji Network Birim Yöneticisi)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı