Gündem Haberleri

  Bilinçsiz ve yanlış kesim ibadeti yıpratır

  Hürriyet Haber
  10.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kurban ibadeti sırasında temizlik ve merhametin esas olduğunu söyledi. Diyanet’e bağlı beş bin kesim yerinde görevli elemanlar beş bin YTL’den başlayan fiyatla kesim yapacak. AB ise kesimlerin İlerleme Raporu’na uygun olup olmadığını sıkı bir biçimde takip edecek.

  DİYANET İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, yanlış kurban kesimi nedeniyle oluşan çirkin manzaraların ibadetin özüne zarar vereceğini söyledi. Bardakoğlu, bayram mesajında, milletin, kurban ibadetine ayrı bir önem verdiğini vurgulayarak, bir ibadetin yerine getirilmesi kadar o ibadeti ifa ederken gözetilmesi gereken ilke ve amaçların da önemli olduğunu vurguladı. Bardakoğlu, şöyle devam etti: "Bu sebeple, kurban kesimi esnasında zaman zaman sergilenen ve bir kısmı medyaya yansıyan bilinçsiz ve sağlıksız davranışlara karşı kamuoyunda gösterilen tepkileri olumlu birer eleştiri olarak değerlendiriyor, kurban ibadetini yerine getirenlerin temizlik, insana saygı, çevre bilinci ve bütün canlılara şefkat ve merhamet yönüyle daha da duyarlı olmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. İslam’ın öngördüğü de budur."

  5 YTL’YE KESİM/images/100/0x0/55ea7e26f018fbb8f8838a2c

  Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı kurban hizmetleri komisyonu tarafından, 4 bin 644 kesim yeri belirlendiğini, kesim yerlerinde 7 bin 201 kesim elemanının hizmet vereceğini açıkladı. Kurban kestirmek isteyen vatandaşlardan da kesim tesislerinden yararlanmak için 5 YTL ile 120 YTL, kesim elemanı için ise 5 YTL ile 130 YTL arasında ücret alınacağı açıklandı. Öte yandan komisyonlarca, 121 bin 250 kişiye kendi mülkünde kurban kesme izni verildiği; 483 yerde de vekaletle kurban kesimi yapılacağı kaydedildi.

  Sağlık Bakanlığı ise bayram öncesinde vatandaşları beslenme konusunda uyardı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı’nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketiminin de arttığına işaret edilerek, özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiği kaydedildi.

  Bu arada, Avrupa Birliği’nin (AB) de kurban kesimi konusunda, İlerleme Raporu’nda yer alan taleplerin yerine getirilip getirilmeyeceğini dikkatle izleyeceği belirtildi.

  KURBANDA KUŞ GRİBİ ENDİŞESİ

  Kurban Bayramı’nın kuş gribi salgınına denk gelmesi, alınan tedbirlere de yansıdı. Kuş gribinin kurbanlıkların tırnaklarından veya derilerinden geçebileceği endişesi, kurbanlıkların dezenfekte edilmesine yol açtı. Böylece, kurbanlıklar yoluyla hastalığın yayılması engellenecek. Öte yandan, bu sene kesimlerin çok daha modern ve sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için kesim yerlerinin ve buralarda görev yapacakların sayısı artırıldı. Vatandaş, küçük bir ücretle kurbanını kestirip temizlettirebilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı