Gündem Haberleri

  Bilim dünyası yasta

  Hürriyet İnternet
  17.01.2006 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Gürsel Sönmez, trafik kazasında hayatını kaybetti. Sönmez'in buluşu Chemical Communications'a kapak olmuştu.

  Gürsel Sönmez için 17 Ocak Salı günü Sabancı Üniversitesi’nde bir tören gerçekleştirildi. Törene Rektör Tosun Terzioğlu’nun yanı sıra Sönmez’in ailesi, öğrencileri, meslektaşlarından oluşan kalabalık bir grup katıldı. Daha sonra Sönmez’in naaşı Çanakkale’nin Biga ilçesinde defnedilmek üzere yola çıkarıldı.

  Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürsel Sönmez’in, buluşunu anlattığı makale, bilim dünyasının en önemli referans dergileri arasında yer alan “Chemical Communications”a kapak olmuştu. Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2005 yılında “Seçkin Genç Bilimci Ödülü”nü de alan Sönmez’in makalesi, elektrokromik polimerler (elektrik akımı ile renk değiştirebilen polimerler) alanını kapsıyordu. Sönmez, makalesinde buluşu olan “ilk yeşil renk yansıtan polimer” ve öneminden bahsediyordu.

  Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı kapsamında Seçkin Genç Bilimci Ödülü'nü 2005 yılında almaya hak kazanan Gürsel Sönmez, doktorasını 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Kimya Bölümü’nde tamamlamıştı. Doktora sonrası araştırmalarına, ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) yaparak devam eden Sönmez, yeni polimerik elektrokromikler, düşük band aralıklı polimerler ve yeni konjuge moleküller üzerine çalışmalarını sürdürdü.

  UCLA’daki 2 yıllık süreç içerisinde California Nano-Systems Institute (CNSI) “Postdoktora Ödülü” ve “UCLA Kimya ve Biyokimya Bölümü Post-doktora Mükemmel Araştırmacı Ödülü” almıştı. Gürsel Sönmez’in bir dünya patenti ve 35’in üzerinde uluslararası bilimsel dergide basılmış makalesi bulunuyordu. Bu makaleler içerisinde son 1,5 yılda basılan üç makalesi, en iyi kimya ve malzeme dergileri olarak bilinen Angewandte Chemie, Advanced Materials ve Chemical Communications’da kapak olmuştu. 1968 doğumlu Gürsel Sönmez, evli ve bir çocuk babasıydı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı