Gündem Haberleri

  Bilgiye yatır, kazan

  Hürriyet Haber
  08.12.2001 - 15:07 | Son Güncelleme:

  ISI Emerging Markets, www.securities.com sitesiyle şirketlere yatırım yapmak istedikleri alanlarla ilgili istatistiksel bilgi desteği veriyor. Şirket, üye olan firmalara yatırım yapmayı planladıkları şirket, sektör ya da ülkeyle ilgili araştırma, haber ve raporları sunuyor.

  İnternet fırtınası para ve bilginin sınırlarını yok etti. Sınır aşırı yatırımların sayısı arttı, bilgi her yerde ve herkes için ulaşılabilir hale geldi. Bilgi akışının sınır tanımaması önceleri çağın en önemli olayı olarak kabul edildi. Ancak bir süre sonra meydana gelen 'bilgi çöplüğü' tehlikesi doğru zamanda, doğru ve gerekli bilgi edinmeyi ön plana çıkardı.

  Araştırmacı ekonomist Gary Mueller piyasada var olan bu sorundan yola çıkarak 1994'de bir şirket kurmaya karar verdi. Mueller bir firma için yaptığı gelişmekte olan piyasalar araştırmasını hazırlarken şirketlerin bu ülkelerin ekonomik ve politik olaylarıyla ilgili istatistiksel veriler toplamakta sıkıntı çektiğini farketti. Bugün 42 ülkede faaliyet gösteren, dünya genelinde 300 çalışanı olan ve firmalara paket çözümler sunan ISI Emerging Markets'i kurdu.

  VERİ AKIŞI

  www.securities.com sitesiyle hizmet veren şirket, ülkelerin ekonomisine yön veren ya da gelişmeye açık sektör ve şirketleri ile politik olaylarıyla ilgili gazete, dergi haberlerini, banka ve aracı kurum raporlarını müşterilerine sunuyor. Siteye üye olan şirketler edindikleri şifrelerle sitede yer alan bilgilere ulaşabiliyorlar.

  ISI, Türkiye'de 1997'den bu yana şirketin Türkiye ofisi olarak hizmet veriyor. Bir ülke hakkında veri toplamak isteyen firmalar şirketin o ülkede bulunan ofisiyle bağlantıya geçiyor ve sitenin üyesi oluyorlar. Şirketin dünya genelinde üç bin 500 kurumsal müşterisi bulunuyor. ISI Türkiye, aralarında Osmanlı, Yapı Kredi, Akbank, Merkez Bankası ile tüm aracı kurumlar ve sanayi şirketlerinin bulunduğu 150 yerli firmaya hizmet veriyor. Şirketin başta ABD ve Avrupa olmak üzere yurtdışından 300 müşterisi var.

  ISI Türkiye Genel Müdürü Abdullah Uygun, kuruluş aşamasından bu yana şirkette çalışıyor. Uygun, ISI'ın en büyük farkının paket çözümler sunmak olduğunu belirtiyor: ‘‘Gerek yerli şirketler gerekse yurtdışındaki firmalar bu bilgileri başka mecralardan edinebilirler. Ancak bilgileri ayrı ayrı toparlamaya çalışmak hem çok zaman alır hem de maliyet yükü getirir. Biz paket çözümlerimizle şirketlerin yatırım kararı vermeden önce en doğru bilgiye hızlı ve verimli bir şekilde erişmelerini sağlıyoruz.‘‘

  PAKET ÇÖZÜM

  ISI Türkiye aralarında analistler, satış sorumluları ve teknik sorumlular olan 15 kişilik bir kadroyla çalışıyor. Analistler hangi şirketlerin hangi verileri talep ettiğini belirliyor ve özel dosyalar hazırlıyorlar.

  Siteye üyelik ücreti, kullanıcı sayısı ve seçilen ülke sayısına göre değişiyor. Üyelik aylık 200 dolardan başlıyor. ISI anlaşmalı olduğu basın kuruluşlarına gelir payı ödüyor.


  Türkiye ilk beş arasında

  ISI Türkiye Genel Müdürü Abdullah Uygun dünya genelinde ISI müşterileri arasında en çok talep gören ülkelerin sırasıyla Rusya, Polonya, Türkiye ve Brezilya olduğunu belirtiyor. Şirketler Türkiye'yle ilgili tekstil, otomotiv, enerji, telekom ve madencilik sektörleriyle ilgili verileri talep ediyorlar. Uygun, krizle birlikte Türkiye'ye olan talebin arttığını gözlemlemiş: ‘‘Artışın ana nedeni TL'nin değer kaybetmesiyle birlikte şirketlerin dolar bazındaki değerlerinin neredeyse yarıya düşmesi. Bu durum yurtdışındaki şirketlerin Türkiye'ye olan ilgisini artırdı. Doların yükselmesiyle birlikte yatırım yapmak isteyenleri sayısı arttı. Oralarda hiç kimse Türkiye'nin dibe vuracağını düşünmüyor. Eninde sonunda düzlüğe çıkacağını düşündükleri için yatırım yapıyorlar.‘‘
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı