Gündem Haberleri

  "Bilgisayarsız okul kalmayacak"

  Hürriyet Haber
  21.02.2005 - 14:52 | Son Güncelleme:

  İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, en ücra yerde dahi bilgisayar sınıfı olmayan okul kalmayacağını bildirdi.

  Göztepe İlköğretim Okulu'na yeni yaptırılan bilgisayar odası, fen laboratuvarı, sosyal bilgiler laboratuvarı ve okul müzesi, düzenlenen törenle açıldı.

  Törende konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, yarının büyükleri olacak öğrencilerin, Türkiye'yi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma yolunda çok yoğun bir mücadele vermek zorunda olduklarını söyledi.

  Dünyada bir eğitim ve uygarlık yarışı olduğunu ifade eden Balıbey, şunları kaydetti:

  “Sevgili çocuklar, sizinle beraber dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca çocuk bir yarış içerisinde. Bu yarışın adı eğitim, uygarlık ve ülkelerini daha iyiye, daha güzele götürme yarışı. Türkiye Cumhuriyeti'nin yapmış olduğu bu güzel okullarda size verilmiş güzel emanetlere sahip çıkarak, eğitim ve uygarlık yarışında ülkemizi ve gençliğimizi iyi yere taşımak mecburiyetindesiniz. Bugünün küçükleri olan sizler, 2020-2030'lu yıllarda dünyanın o büyük fotoğrafında yer almanız için çok donanımlı yetişmeniz lazım.”

  Balıbey, öğrencilerin çağın gereklerine göre donanımlı yetişmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını ve bütün okullara bilgisayar laboratuvarı, projeksiyon makineli sınıflar oluşturulması için çalışıldığını belirterek, “En ücra yerde dahi bilgisayar sınıfı olmayan okullarımız kalmayacak” dedi.

  Kadıköy Kaymakamı Kasım Esen de, gençlerin çağın bilgileriyle donatılması için her okulda bilgisayar sınıfı ve gerekli laboratuvarların kurulması gerektiğini söyledi.

  Esen, ilçedeki her okulda Okul Müzesi kurulması, her okula kültür ve sanat danışmanı ile bilim danışmanı atanması ve bütün okulların maddi ve manevi ihtiyaçlarının giderilmesi için her okulun bir kurum ya da bir işadamına zimmetlenmesi konularında projeleri olduğunu anlatarak, bunların hayata geçirilmesi için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirtti.

  Balıbey, konuşmaların ardından 43 cihazlı bilgisayar odası, 50 öğrencilik fen laboratuvarı, 50 öğrencilik sosyal bilgiler laboratuvarı ve Okul Müzesi'ni açtı.

  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul Aile Birliği ve çevre imkanları ile oluşturulan bilgisayar laboratuvarının 62 bin YTL, fen laboratuvarının 19 bin YTL, sosyal bilgiler laboratuvarının 6 bin 700 YTL ve Okul Müzesi'nin de 8 bin 760 YTL'ye mal olduğu bildirildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı