Gündem Haberleri

  Bilgisayarın Vatan’ında dizüstü avına çıktık

  Hürriyet Haber
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Elmadağ İstanbul’un köklü semtlerinden biri. Burada Vatan’ın mağazası adeta şehir ile birlikte yaşıyor. e.yaşam sizin için bu mağazayı gezdi ve en iyi dizüstü modellerini belirledi.

  Vatan Bilgisayar’ın Elmadağ şubesi semte ayak uyduran, teknolojiyi neon ışıklar ve şatafatla sergilemeyi değil semtin tarihi dokusuyla uyumlu sakin bir stille alıcılara sunan "cool" bir teknoloji merkezi.

  Geçenlerde yeni bir dizüstü almaya karar verince hemen Vatan Bilgisayar’a yöneldim. Bugüne kadar herhangi bir mağazada gördüğüm en ilgili satış görevlilerinden biri olan kişi kibarca bana nasıl yardımcı olabileceğini sordu. Ben de ona yeni bir dizüstü bilgisayar istediğimi ama marka ve model konusunda kararsız kaldığımı söyledim.

  İhtiyaçarımı dinleyip, işime en yarayacak modeli seçmem için elinden geleni yaptı. Yaptığımız tüm elemelere karşı önümde yine aralarında karar vermekte zorlandığım beş seçenek kaldı:MacBook Pro Core2Duo 2.5 Ghz, Dell XPS1330 Core2Duo T9300 2.5 Ghz ve HP Pavilion HDX9250ET Core2Duo T9300 2.5 Ghz arasında seçim yapamadım. Bakalım siz yapabilecek misiniz?

  Arşiv ustası: Toshiba P200
  2392 YTL

  Toshiba’nın Intel Centrino Core2Duo 2.2 GHz işlemcisine sahip modeli P200, Toshiba efsanesini sürdürecek gibi. Uzun zaman performans düşüklüğü yaşamadan çalışmasıyla ünlü markanın 250 gigabaytlık sabit diske sahip bu modeli ile sayısal arşivinizde yüzlerce film saklayabilecek ve onları uzun yıllar tekrar tekrar seyredebilme olanağına sahip olacaksınız. 3 GB’a kadar hafızasını yükseltebileceğiniz P200 kutusundan 512 MB’lık bir hafızayla geliyor. 1440x900 ekran çözünürlüğüne sahip modeli özellikle çok ortam arşivi tutmayı sevenler beğenecek.

  Hem stil, hem performans: Dell XPS1330
  1637 YTL


  Dell’in dış görünüşüyle de farklılaşan XPS serisinin en yüksek donanımlı modellerinden biri olan XPS1330 Intel Core2Duo teknolojisine sahip 2.5 Ghz hızındaki işlemcisi, 3 GB hafızası ve 250 GB’lik sabit disk kapasitesi ile göz dolduruyor. Performansın yanında stili de düşünenler için en iyi tercihlerden biri.

  Farklı olmakla gurur duyanlara: MacBook Pro
  4820 YTL

  MacBook Pro’yu diğer dizüstülerle kıyaslamak zor. Kendine has yapısı, jargonu ve takipçi kitlesiyle teknoloji efsanelerinden biri. MacBook Pro Intel Core2Duo 2.5 Ghz hızındaki işlemcisi ve 6 MB’lık ön belleği en zorlu işlemleri dahi göz açıp kapatıncaya kadar gerçekleştirebiliyor. Fakat asıl önemli olan kendi ekosistemini yaratmış bir markanın ürünü olarak günümüzde çok popüler olan iPod ve iPhone gibi cihazlarla da mükemmel bir uyum içerisinde çalışıyor. Ayrıca AutoCad gibi pek çok grafik tabanlı yazılım Mac’ler için yazılmış ve MacBook Pro ile sorunsuz çalışıyor. Eğer siz de kendinizi Apple ailesinin bir ferdi gibi hissediyorsanız MacBook Pro ilk tercihiniz olacak.

  Saat gibi işleyen sistem: Sony Vaio SZ71MN-B
  3539 YTL

  Sony karşımıza pek çok farklı sayısal ürünün üreticisi olarak çıkıyor. Tüm ürün gruplarında Türkiye pazarının önemli oyuncuları arasında giren Sony için durum dizüstü pazarında da farklı değil. Sony tıpkı Apple gibi kendi ekosistemini yaratabilmiş ve bir yaşam tarzı olarak takipçilerine benimsetebilmiş bir marka. Sony sayısal fotoğraf makinesi, televizyon, mp3 çalar gibi cihazları satın alanlar için Sony Vaio her zaman dizüstünde ilk tercih. 2.1 Ghz hızında Intel Centrino Core2Duo işlemciye sahip bu dizüstü bilgisayar 200 Gigabayt sabit diske ve GeForce 8400GS ekran kartına sahip. T8100 serisi işlemci hatırı sayılır bir performans vaat ediyor. Tek tek parçaları rakiplerinin gerisinde kalsa da sistemin hatasız çalışması ile Sony mükemmellik arayanlar için biçilmiş kaftan.

  Grafik işçisi: HP Pav. HDX9250ET
  4481 YTL

  Diğer performans canavarları gibi Intel Core2Duo 2.5 Ghz’lik T9300 serisi işlemciyle donanmış bu dizüstü en yüksek grafik ihtiyaçları rahatlıkla karşılaması için yaratılmış. HP Pav. HDX9250ET, GeForce 8800 ekran kartı ve 4 GB’lık hafızası ile tam bir çoklu ortam cihazı. Bu modeli test etmek için en yeni oyunları deneyebilirsiniz, en büyük grafik dosyalarında çalışabilirsiniz. Gösterdiği performans daha fazlasını istemenize sebep olacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı