GeriGündem Bilgisayarın babası 100 yaşında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilgisayarın babası 100 yaşında

Bilgisayarı icat eden Bulgar bilim adamı John Atanasov'un doğumunun 100'üncü yıldönümü, Bulgaristan'da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalara, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, John Atanasov'un hayattaki akrabaları ve Microsoft Başkanı Bill Gates'in özel temsilcisi Pit Hayes katıldı.

Microsoft temsilcisi Pit Hayes, Cumhurbaşkanı Pırvanov'a Bill Gates'in, John Atanasov ile ilgili özel bir mektubunu iletti. Bill Gates'in mektubunda, Atanasov'un bilgisayarın babası olduğu ve dünya bilgi teknolojisinin Atanasov'a büyük saygı duyduğu belirtiyor.

John Atanasov'un 100. doğum günü dolayısıyla başkent Sofya'da Bulgaristan Telekomünikasyon Kurumu merkez binasının önüne de heykeli dikildi.
Bilgisayarın mucidi John Atanasov, 1903 yılında Amerika'da dünyaya geldi. Babası ABD'ye göç etmiş bir Bulgar, annesiyse Amerikalı Atanasov, 1939-1940 yılları arasında Amerikalı elektrik mühendisi Clifford Berry ile birlikte ilk elektronik hesap makinesi yaptı.

Atanasov, 1971 yılındaysa Mineapolis bölge mahkemesi tarafından   bilgisayarın kaşifi olarak ilan edildi.

Deniz hidrodinamik mayınları, elektronik saatler, sismik aletler, mermi güzergah hatalarını hesaplayan makineler ve roket güdüm aletlerine kadar 30 civarında keşfe imza atan Atanasov, 1990 yılında ABD Başkanı George Bush tarafından Bulgar bilim adamı olarak teknik keşifler alanındaki çalışmalarından dolayı onur madalyasıyla ödüllendirildi.

Hayatında Bulgaristan'ı sadece iki kez ziyaret eden Atanasov, 1995'te Amerika'daki evinde öldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle