Gündem Haberleri

  Bilgisayarı var eden temel bileşenler

  Hürriyet Haber
  02.09.2005 - 01:07 | Son Güncelleme:

  Güç kaynağı: Bilgisayara güç veren birimdir. Bilgisayar içindeki bütün parçalara elektrik verir. Bilgisayar içinde 5-12 volt elektrik dolaşır. Güç kaynağı şebekeden gelen 220 Volt elektriği bu seviyelere düşürür.

  İşlemci: Bilgisayar içindeki tüm aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin yapıldığı ve kontrol edildiği bölümdür. Bilgisayarın asıl yükünü çeken beyin olarak düşünülebilir. Bilgisayarın hızını etkileyen en önemli parçadır.

  AnaKart: Anakart (Mainboard) diğer bütün kartların üzerine takıldığı karttır. Bilgisayar içindeki diğer bütün donanım birimleri anakart üzerinde toplanır ve anakart üzerindeki veri yolları vasıtasıyla haberleşir.

  CD-ROM Sürücü: CD ve DVD disklerini çalıştıran sürücüdür. Okuma dışında yazma özelliğine de sahiptirler.

  Sabit disk sürücü: Bilgisayarın depolama birimidir. Sürekli dönen manyetik plakalardan oluşur. Bu dönüş esnasında okuma yazma kafası bu plakalar üzerine veri yazar ve okur.

  Bellek: Verilerin işlendiği ve geçici olarak saklandığı, işlem yaparken kullandığı bellektir. Bilgisayarın hızını etkileyen bir parçadır.

  Ekran Kartı: Bilgisayarın kasasıyla monitör arasında köprü vazifesi görür. Bilgisayar içinde yapılan işlemlerin sonucu monitöre ekran kartı vasıtasıyla aktarılır.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı