Gündem Haberleri

  Bilgisayar oyunu hiperaktif çocuklara faydalı

  Hürriyet Haber
  30.10.2003 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Bilgisayar oyunları aracılığıyla dikkatini toplayamayan, hiperaktif çocukların tedavi edilebildiği belirtildi. Uzmanlara göre, bilgisayar oyunları hiperaktif çocuklara sakinlik, gergin anlarda soğukkanlı kalma becerisi kazandırıyor, bellek, sıralama, tasnif etme becerilerini, problem çözme yeteneğini artırıyor.

  Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bilgisayar oyunlarının çocuk ve erişkin sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini anlattı. Dikkat eksikliği çeken, hiperaktif çocukların aceleci, sabırsız ve kıpır kıpır olduklarını belirten Tarhan, "Kafa yoran işlerden sıkılır ve kaçarlar. Kitap başında oturamadıkları için dersi izleyemedikleri için zekalarını kullanamazlar" dedi.

  Tarhan, dikkatini toplamakta zorluk çeken küçük büyük herkes için bilgisayar oyunlarının tedavi amacıyla kullanıldığını vurguladı. Tarhan, şöyle devam etti: "Beyin dalgalarının ölçümü ile ilgili yapılan tekniklerde çocuk joystick'le oynarken beyin dalgaları ölçülüyor. Oyun esnasında dikkat arttığını gösteren yüksek frekanslı dalgalar beyin tarafından daha çok üretiliyor. Bunun da tedavi edici etkisi var. Çocuk dikkatini toparladığını hissettiğinde konsantrasyonu öğreniyor. Güzel bir kontrol ve üstünlük duygusuna sahip oluyor. Beyin yüksek frekanslı dalga üretmeyi yani dikkatli olmayı öğreniyor."

  Tarhan, bilgisayar oyunlarının sadece çocuklar değil erişkinler üzerinde de olumlu etkileri olduğunu vurguladı. Tarhan, "Hiperaktif çocuklarda ve stresli erişkinlerde sakinlik kazandırıyor. En önemlisi de stresli oyun esnasında, gergin anlarda soğukkanlı kalma becerisi kazanılıyor. Bu beceriyi öğrenmek ve güçlendirmek aceleci, sabırsız olan hiperaktifler de tedavi edici değere sahiptir. Ayrıca bellek, sıralama, tasnif etme becerilerini problem çözme yeteneğini artırması da önemli kazanımları arasındadır" dedi.

  Tarhan, anne ve babaların bilgisayar oyunlarını yasaklamak yerine çocuklarını yönlendirmelerini ve onlara seçenekler sunmalarını istedi. Tarhan, "Çocuğun tek ilgisinin bilgisayar olması sakıncalıdır. Ama bilgisayarı zihnini geliştirmekte kullanmakta çocuğun akademik başarısında önemlidir" diye konuştu. Tarhan, tedavi edici özelliği bulunan bilgisayar oyunlarının yarışma ağırlıklı, daha çok çocukların yarışmacılık, rekabet, duygularını harekete geçiren oyunlar olduğuna dikkat çekti. Tarhan, bu tür oyunların gerilim içerdiğini ancak şiddet içermediğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı