GeriGündem Bilgi Edinme Kanunu yürürlüğe girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilgi Edinme Kanunu yürürlüğe girdi

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de 24 Ekim 2003'te yayınlanan yasanın yürürlüğe girmesi için tanınan 6 aylık süre bugün doldu.

Yasa, yargı denetimi dışında kalan idari işlemlerden, kişinin çalışma hayatı ve meslek onurunu etkileyecek nitelikte olanların da bilgi edinme kapsamına alınmasını öngörüyor.  
  
Buna göre, yargı denetimi dışında kalan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Cumhurbaşkanlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararları da yasa kapsamında olacak. Sivil ve askeri istihbarat birimlerinin görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi veya belgeler de, ''kişinin çalışma hayatı veya mesleki onurunu etkileyecek nitelikte'' ise yasa kapsamında değerlendirilecek.
  
Tüzel kişiler ve yabancılara da belirli şartlar çerçevesinde bilgiedinme hakkı tanıyan yasaya göre, bilgi edinme başvurusu reddedilen, ''Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu''na itiraz edebileceği gibi idari yargıya da başvurabilecek.
  
''Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir'' hükmüne yer verilen  yasaya göre, vatandaşlar, isteyecekleri bilginin kendilerini ilgilendirmesi koşuluyla bu hakkı kullanabilecekler. Tüzel kişiler de bilgi edinme hakkına sahip olacak.  Türkiye'de ikamet eden yabancılar ile Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı tüzel kişiler de karşılıklılık ilkesi çerçevesinde bu kanundan yararlanabilecek.
   
BİLGİ VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ
   
Kurum ve kuruluşlar, kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi ve belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idari ve teknik tedbirleri almakla yükümlü olacak.
  
Bilgi edinme başvurusu, başvuru sahibinin adı ve soyadı, imzası, oturma yeri veya iş adresini, başvuru sahibi tüzel kişi ise tüzel kişinin unvanı, adresi ile yetkili kişinin imzası ve yetki belgesini içeren dilekçe ile istenen bilgi veya belgenin bulunduğu kurum veya kuruluşa yapılacak.
  
Bu başvuru, kişinin kimliğinin ve imzasının yasal olarak belirlenebilir olması kaydıyla elektronik ortamda veya diğer iletişim araçlarıyla da yapılabilecek. Dilekçede istenen bilgi veya belgeler, açıkça belirtilecek.
  
Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerindebulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olacak. Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilecekler.
  
İstenen bilgi veya belge başvurulan kurum ve kuruluştan başka bir yerde bulunuyorsa, başvuru dilekçesi bu kurum ve kuruluşlara gönderilecek ve durum ilgiliye yazılı olarak bildirilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle