Gündem Haberleri

  Bilgi bankası

  Mine KILIÇ
  07.07.2001 - 19:24 | Son Güncelleme:

  Türkiye´deki internet trafinin yarısını yönetiyor... Yapay Sinir Ağları Merkezi´nin Başkanı... En büyük kurumsal internet servis sağlayıcı Comnet´in başında. Üstelik şirketi kar ediyor... Ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi... İşte Doç. Dr. Kemal Cılız´in ilginç portresi.


  Hepimizin aklına hemen her gün gelen sorular var: Türkiye´de güzel şeyler de oluyor mu? Bir gün gelişmiş ülkeleri yakalayacak mıyız?..


  Yarını bile tahmin edemezken geleceği bilmek çok zor. Ancak Doç. Dr. Kemal Cılız´ın öyküsünü okuyunca biraz da olsa gelecek için umutlanmak mümkün.


  Cılız Türkiye´nin ilk internet servis sağlayıcı şirketi Comnet´in kurucularından. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi. Enformasyon teknolojileri üzerine ders veriyor. Yapay Sinir Ağları konusunda doktorası var. Türk Yapay Sinir Ağları Merkezi´nin de Başkanı...


  Cılız´ın ilginç bir kariyer gelişimi var. Kendini hem finansal, hem akademik hem de bilimsel konularda yetiştirmiş. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu. ABD'de Syracuse Üniversitesi'nden aynı alanda yüksek lisans ve doktora dereceleri almış.ABD'de Yale Üniversitesi'nde Finans ve Ekonomi mastırı yapmış.


  1989-1990 yılları arasında New York'ta Borg Warner şirketinin Mühendislik Hizmetleri Bölümü'nde sistem mühendisi olarak çalışmış. Bir yıl sonra Türkiye´ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde doçent olarak göreve başlamış. 1992'den itibaren Türkiye'de bilgi teknolojileri, otomasyon ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren çokuluslu firmalara danışmanlık yapmış.


  İnternet üzerindeki çalışmaları 1994´te başlıyor. Yalnızca ODTÜ´de kullanılan internetin Boğaziçi Üniversitesi´ne de girmesi için proje başlatıyor. DPT´den aldıkları 450 bin dolarlık kaynakla projeyi hayata geçiriyorlar. Yani Türkiye´deki ikinci internet projesinin altında imzası var.


  Cılız, internetin geleceğini ´parlak´ görerek 1995´te üç arkadaşıyla Comnet´i kuruyor. Ortakları Ali Sabancı, Haluk Emiroğlu ve Gökhan Sime. Önce bireysel kullanıcılara hizmet veren şirket bu pazarı karlı görmeyerek kurumsal pazara yöneliyor. Cılız, Comnet bugün kurumsal pazarın lideri olduğunu söylüyor. Pazar paylarını yüzde 35 olarak açıklıyor. Şirketin 2000 cirosu 6 milyon dolar. Yıllık büyüme hızı yüzde 150-200 arasında. Bin 400 kurumsal müşterileri var. Türkiye´nin en büyük 500 şirketinin yarısına hizmet veriyorlar. Comnet´te 65 kişi çalışıyor. Cılız, internet sektörü kar edemediği halde şirketlerinin karlı olduğunu kaydediyor: ``Başarının ardında yatan önemli etkenlerden biri müşteri memnuniyetine verilen. Yedi gün 24 saat hizmet veriyoruz. Müşterilerimizi sürekli arayıp memnuniyetlerini ölçüyoruz. Memnuniyet oranımız yüzde 90-95 civarında.


  Cılız 1996-2000 arasında profeyonel yöneticilik de yapıyor. Deutche Telekom, France Telecom ve Sprint ortaklığıyla kurulan telekomünikasyon şirketi Globel One´a danışman olarak giriyor. Şirketin altyapısının kurulması konusunda önemli hizmetler veriyor. 10 ay önce Comnet´e dönüyor.


  Cılız aynı zamanda bir ´trafiker´. Cılız Türkiye´deki internet trafiğinin yüzde 50´sini yöneten TIX (Turkish Internet Exchange) projesinin yaratıcısı.


  Türkiye´deki internet trafiği yalnızca Türk Telekom değil, TIX üzerinden de geçiyor. Yani yarı yarıya ´özelleşmiş´ durumda. TIX sayesinde internet servis sağlayıcılar yoluyla internete bağlanan kullanıcılar daha hızlı ve sorunsuz bağlantı sağlıyorlar. Türkiye´deki tüm servis sağlayıcıların TIX´e üye olması projenin başarısını gösteriyor.


  Cılız, 2000 yılında hayata geçirilen TIX projesi ile inernet trafiğinin altı ayda yüzde 400 arttığını söylüyor: ``TIX, 2000 yılında Türkiye internet trafiğinin yüzde 50'ye yakın kısmını üstlendi. Üye ISS (Internet Servis Sağlayıcı) sayısı, üç kat artarak 30'a ulaştı. Büyüyen ihtiyaçlar doğrultusunda teknik altyapı tamamen yenilendi. TIX üzerinden değişime uğrayan internet trafiği bir yılda dört katına çıkarıldı.``


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı