Gündem Haberleri

  Bilgehan: Biz tornadan çıkmış değiliz

  A.A
  17.02.2011 - 21:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, “Biz Cumhuriyeti kuran ve yaşatan insanların çocukları ve torunlarıyız. Biz onun için tornadan çıkmış değiliz” dedi.

  Bilgehan, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen, “Türkiye'de kadınlar haklarını ne kadar kullanabiliyor” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.Dedesi İsmet İnönü ile anneannesinin, Türkiye'deki pek çok aile gibi Kurtuluş Savaşı'nda verdikleri mücadeleye işaret eden Bilgehan, “Anneannem Kurtuluş Savaşı'nda 2 yıl boyunca eşini görmeden, küçük çocuğunu ve ailesindeki büyükleri kaybettiği halde bunu cephedeki kocasına söylememiş. İşte biz öyle bir ailelerden geliyoruz” diye konuştu.

  ilgehan, Başbakan Erdoğan'ın, partisinin grup toplantısındaki konuşmasındaki, “Bunlar tornadan çıkmış hanımlar” sözlerine de atıfta bulunarak, şöyle devam etti:
  “Sizin aileleriniz de aynı benim büyükannem ve büyükbabam gibi savaşın acısını ve sıkıntılarını çekmiş birlikte omuz omuza vererek ülkeyi bugünlere, bağımsızlığına kavuşturmuş kahramanlar. Biz cumhuriyeti kuran ve yaşatan insanların çocukları ve torunlarıyız. Biz onun için tornadan çıkmış değiliz. Biz aynı ülkeyi paylaşan çağdaş, medeni ve uygar insanlarız.”

  İslam ve Arap dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini de kaydeden Bilgehan, “Bekliyoruz ki o ülkelerdeki insanlar bizim eriştiğimiz hakların daha da ilerisine ulaşsınlar. Ama bugün İslam dünyasında hiç bir ülkede bizim kullandığımız Medeni Yasa'ya benzeyen bir yasa yok. Her yerde şeriat geçer. Bir takım ufak tefek düzeltmeler yapmışlar ama yine de bizim kadınlar ve erkekler olarak 1926'da elde ettiğimiz hakların hiç birine henüz sahip değiller. İşte onlar bugün onun için meydanlardalar. İşte onlar onun için bizi örnek olarak alıyorlar” dedi.

  İslam dünyasındaki kadınların hep Türkiye'yi örnek aldığını ancak son yıllarda Türkiye'de kadın haklarının gerilediğini öne süren Bilgehan, şunları söyledi:
  “Bugünkü iktidarın görevde olduğu son 5 yılda Türkiye dünya listelerinde kadın erkek eşitsizliğinde tam 21 sıra gerilemiştir. En yakın komşumuz Yunanistan 5 yıl içinde 11 sıra ileriye gitmiş 58. sırada yer alıyor, dünyada biz 126. sıradayız. Kadınların okuma oranı olarak eğitimde Tunus, İran, Suriye ve Cezayir'in gerisindeyiz. Yani bizi örnek alan ülkelerin gerisindeyiz. İş gücüne katılımda da Katar'dan İran'dan gerideyiz. Oralarda kadınlar bizden çok iş hayatının içinde yer alıyorlar. İstihdamda 130 ülke arasında sondan 5'inciyiz.”

  Aile içi şiddet konusuna da değinen Bilgehan, şöyle dedi:“Aile içi şiddet konusunda dünyadaki ilk sıralardaki ülkelerin başındayız. Biz aile terbiyesi ile büyüdük. Bugün gazeteleri okuduğumuzda kadına yönelik şiddetin neden bu kadar arttığını merak ediyoruz. AK Parti'nin iktidar olduğu son 7 yılda kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 artmış. Aile içi şiddet kadının en rahat ve huzurlu hissettiği yerde evinde ve sevdiğini düşündüğü insandan dolayı şiddete maruz kalıyor. Ama Türkiye'de artık bakıyoruz ki aile içi şiddet sadece ailede de kalmıyor. Eşler ayrılmış boşanmış aradan 10 yıl geçmiş ama erkek gidip kadını öldürüyor. 'Bütün bunlar münferit olaylardır' deyip geçmemek lazım. Bugün, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı'nın söylediği buydu. İşte biz CHP olarak ailenin çok kutsal olduğuna inanıyoruz. O ailenin kutsal olduğunu görmeyen kişilerin de gereken cezayı görmesini istiyoruz.”

  Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan da konuşmasında bugün Medeni Yasası'nın kabulünün 85. yıldönümü olduğunu hatırlattı.
  Medeni Yasa'yı anlamak ve Medeni Yasa'nın kabulünü anımsanın özel bir sorumluluk olduğunu dile getiren Sarıhan, “Kadın ve erkeği eşit görmeyen, kadını bir tahrik unsuru gibi gören, kadını bir eşya gibi gören ama bütün bunlardan dağa ağır ve önemli olan, Cumhuriyetin yetiştirdiği, Cumhuriyetin değerlerini taşıyan kadını tornadan çıkmış bir yapıya benzeten anlayışta bugün Medeni Yasa'nın yıldönümünü kutlayabilmemiz çok zor görünüyor” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı